Kétezer éves múmiákat találtak az egyiptomi Dahsúrban
Nyolcan vannak, közülük három igen jó állapotú.
Nyolcan vannak, közülük három igen jó állapotú.
Újabb bizonyíték arra, hogy mennyire tisztelték őket az ókorban.
Egyiptomi régészek egy későkori (Kr.e. 664-323.) szarkofágot találtak, benne múmiával a dél-egyiptomi Asszuánban.
Kiderült, nem természetes módon, száraz homokba temetve konzerválódott a vizsgált múmia, hanem egy különleges olajos, gyantás, növényi nedveket és cukrot tartalmazó keveréket alkalmaztak.
Augusztus 16-án a belvárosi Komplexbe érkezik A Világ Múmiái Kiállítás.
Konkrétan igazi aranybánya a lelet, tele van ritkaságokkkal. És ez csak a kezdet.
Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) génvizsgálattal segített azonosítani egy 4000 éves egyiptomi múmiát.
Különleges múmiát rejthet az a 2500 éves egyiptomi fakoporsó, melyről 150 éve kijelentették, hogy üres – állapították meg ausztrál kutatók.
A Beszélő holtak - történeti helyszínelők című tárlat látogatói egyebek mellett azt is megtudhatják, miért volt fontos szerepe annak a rézkrajcárnak, amit a múmia kezében helyeztek el.
A svájci Bázel város tudósai egy több évtizedes rejtélyt oldottak meg: rájöttek, ki az a mumifikálódott nő, akinek testét 1975-ben fedezték fel, miközben felújításokat végeztek a Barfüsser templomon.
A tudósok még az 1980-as években exhumálták az 1500-as évek közepén meghalt kisfiú holttestét, akiről mind ez idáig úgy gondolták, himlő végzett vele.
A régészek Luxorban, a Nílus folyó nyugati partján elterülő Drá Abul Naga nekropoliszban talált találtak a három és fél évezredes fáraókori sírokra.
A szomszédok azt hitték, hogy a szótlan férfit pszichiátrián kezelik, erre kiderült, hogy már évek óta az holtan fekszik az ágyában.
A film ezúttal a jelenkorban játszódik, csak hogy még több robbanás lehessen benne, és Tom Cruise is túlélhessen egy repülőszerencsétlenséget.
Képalkotó berendezéssel vizsgáltak meg egy Santiago de Chile-i klinikán tizenöt múmiát, hogy rekonstruálják az arcukat. Az úgynevezett Chinchorro-múmiákat tartják a világ legrégibb múmiáknak.
Több ezer éves, az emberi szem számára láthatatlan egyiptomi írásokat fejtenek meg egy lézeres módszerrel a fizikusok.
Az egyiptomi fáraókénál 2000 évvel idősebb, Chilében és Peruban talált múmiák kocsonyásodnak és színűk is elváltozik, ezért a szakemberek most új konzerváló módszeren dolgoznak.
Az Ötziként ismert gleccsermúmia a világ legrégebbi teljes épségben megmaradt emberi holtteste, amelynek hangját megtalálásának 25. évfordulóján tették közzé.
Valószínűleg egy nő maradványai fedezték fel több mint háromezer méteres magasságban Mongóliában. A cipője első blikkre olyan volt, mintha az egyik ismert sportmárka gyártója készítette volna. Szakemberek szerint ugyanakkor a lelet nem feltétlenül a csíkos cipő miatt érdekes.
Nemcsak láthatják, hanem a jövőben hallhatják is a technika segítségével Ötzit, a kétezer éves gleccsermúmiát a Dél-tiroli Régészeti Múzeum látogatói.