szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kiderült, nem természetes módon, száraz homokba temetve konzerválódott a vizsgált múmia, hanem egy különleges olajos, gyantás, növényi nedveket és cukrot tartalmazó keveréket alkalmaztak.

A szakemberek egy jól ismert és ép állapotban fennmaradt őskori múmián végeztek vizsgálatokat, amelyről egykor azt hitték, hogy természetes módon konzerválódott azáltal, hogy forró, száraz homokba temették.

A kémiai analízis és a test komplex elemzése során azonban megállapították, hogy a rituális mumifikálást nagyjából időszámításunk előtt 3600 körül végezték egy 20 és 30 éves kor közötti férfi holttestén – mondta Jana Jones, az ausztráliai Macquarie Egyetem egyiptológusa és ókori egyiptomi temetkezési szokásokra specializálódott szakértője.

A kutatók most rájöttek, mit használtak az egyiptomiak a balzsamozási eljárás során: növényi olajat, felmelegített fenyőgyantát, illatos növényi kivonatot és növényi nedvet, valamint cukrot tartalmazó keveréket állítottak elő, ezzel itatták át a lepleket, majd ebbe csavarták bele a testet.

Ez a balzsamozási "recept" ugyanolyan arányban tartalmazott antibakteriális szereket, mint azok, amelyeket a mumifikálás virágkorában használtak Egyiptomban mintegy 2500 évvel később.

A kutatók szerint további érdekesség, hogy a vizsgált múmia Egyiptom déli részéről való, ami azt jelzi, hogy a balzsamozás gyakorlata sokkal nagyobb földrajzi régióra terjedt ki, mint azt eddig gondolták. A tanulmány szerint a vizsgált múmiát 1901 óta őrzik az olaszországi Torino Egyiptomi Múzeumában és soha semmilyen állagmegőrzési eljárást nem végeztek rajta, vagyis egyedülálló lehetőséget nyújtott a kutatóknak a pontos tudományos analízishez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!