Műfordításaiért mond köszönetet Tandori Dezsőnek az amerikai nagykövetség
Munkássága a két ország közti kulturális kapcsolatokat erősítette.
Munkássága a két ország közti kulturális kapcsolatokat erősítette.
A három évtizede Magyarországon élő német irodalmár, Wilhelm Droste azt mondja, a saját bőrén érzi, mennyi gyönyörűséget tett tönkre a politika.
A MISZJE és a Magyar Műfordítók Egyesülete egyik legutóbbi rendezvényén kitálaltak a műfordítók: milyen bakikat követnek el fordítás közben. Miért lett Kazinczy verziójában vígjáték a Hamlet? Hol van elrontva a Micimackó fordítása? Honnan tudhatjuk, hogy az eredeti angol műben a szereplők tegeződnek vagy magázódnak egymással? Hogyan építik át általában a műfordítók a házat? – Többek között Kipling magyar hangját, Elekes Dóra írót, műfordítót és az Ulysses-t újrafordító csapat vezetőjét, Kappanyos András egyetemi tanárt kérdeztük.
Most már hivatalos: belebuktak A Setét Torony megfilmesítésébe, pedig Stephen King főműve a legújabb mozis szenzáció lehetett volna. Persze ez nem jelenti azt, hogy a westernt, a fantasyt és még számos műfajt keverő könyvek nem maradnak meg mesterműnek – a regénysorozat tapasztalt magyar fordítója saját legjobbjainak is tartja A Setét Torony köteteit, és azt is elárulta nekünk, miért zseniálisabb író King, mint amilyennek sokan tartják.
Nem lesz olyan gép, amely kihalásra ítéli a fordítókat – véli Bart István, akinek többek között Bret Easton Ellis, Philip Roth vagy Agatha Christie magyarítását köszönhetjük.
Sokáig ő volt "a fiatal költő" a kortárs magyar irodalomban, de túl számtalan támadáson, három gyerek apukájaként Varró Dániel úgy érzi, mára felnőtt, új kötete is „felnőtt verseskötet”. Már nem akar olyat írni, ami mindenkinek tetszik, sőt új verseiben simán beszól azoknak a konzervatív olvasóknak, akik hülyeségeket, mindenáron erkölcsösséget és hazafiasságot várnak el a költészettől. Interjú.
Vegetarianizmusról szóló regény vitte el idén az egyik legrangosabb nemzetközi irodalmi díjat.
Egy konzervatív ember elvből támogatja a melegházasságot – idézi az angol miniszterelnököt Nádasdy Ádám, aki a melegekről, melegségről írt írásait gyűjtötte egybe a most megjelent Vastagbőrű mimóza című kötetében. Szükség van-e Orbán Viktor által felügyelt nyelvstratégiai intézetre? Elégedett-e a Zabhegyező újrafordításával? Miért nem elég tökösek a magyarok? Interjú.
Elhunyt Michael Henry Heim magyar származású amerikai műfordító, aki Hrabal, Kundera és Günter Grass mellett magyar szerzők műveit is megismertette az angol nyelvű közönséggel.