Elkészült az új magyar műhold, Elon Musk rakétája viszi az űrbe
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi egyetem mérnökei bemutatták az MRC-100 nevű miniatűr műholdat, ami az Egyesült Államokból indulva áll majd pályára a Föld körül.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi egyetem mérnökei bemutatták az MRC-100 nevű miniatűr műholdat, ami az Egyesült Államokból indulva áll majd pályára a Föld körül.
Az igényeltnél kevesebb műhold felbocsátását hagyta jóvá a SpaceX-nek az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC). A szatellitek a mostanság igen leterhelt Starlink műholdas internetszolgáltatás kapacitásait növelik majd, az engedély szerint a tervezettnél kisebb mértékben. A Starlink 2.0 műholdak a SpaceX ígérete szerint a csillagászok munkáját már nem fogják zavarni.
Az Európai Unió Iris nevű műholdas rendszere 2024-ben kezdhet üzemelni, célja pedig, hogy a kormányzati szolgáltatások közötti kommunikáció biztonságosabb és gördülékenyebb legyen.
A műhold útja nem volt problémáktól mentes a Holdig, de mostanra pályára állt.
A szén-dioxid-kibocsátás miatt megnyúlik a műholdak keringési pályája, de ez a szemétként keringő, használaton kívüli eszközöket is érinti – még tovább növelve egy esetleges ütközés kockázatát.
Az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek kereskedelmi műholdjai legitim célpontokká válhatnak Moszkva számára, ha azok részt vesznek az ukrajnai háborúban – fenyegetőzött egy magas rangú orosz külügyminisztériumi tisztviselő.
Október végéig várják a szervezők a középiskolás diákok jelentkezését a CanSat műholdépítő verseny magyar fordulójára, amelyen a csapatoknak egy üdítőitalos doboz méretű műholdutánzatot kell elkészíteniük.
1957. október 4-én nagyot változott a világ: megkezdődött az űrkorszak.
Bár továbbra sem tudni, hogy mi okból rongálódott meg pontosan az Északi Áramlat nevű földgázvezeték, a sérülés jelentős: az űrből is látszik.
A kínai partok közelében gyorsabban emelkedik a tengerszint. Kutatók szerint elképzelhető, hogy ezekre a vizekre nagyobb hatással van a klímaváltozás.
Kína két kísérleti műholdat küldött fel az űrbe vasárnap reggel, melyek tudományos kutatásokban segítik a munkát. Hétvégén az Egyesült Államok is felbocsátott egy műholdat, ami bevallottan felderítési célokat szolgál.
A berendezés a mobilkommunikációs nehézségeket hivatott kiküszöbölni. A tudományos közösség viszont nagyon nem örül.
Sikeresen útjára indult csütörtökön az egyik utolsó Ariane 5 hordozórakéta, és az űrbe szállított egy európai uniós műholdat, amely a nagy sebességű internet működtetését segíti majd Európában – jelentette be az Arianespace űrkutatási vállalat elnöke, Stéphane Israel.
A szakértő szerint a ma elérhető lézertechnológia elvben ilyesmire is alkalmassá tehető.
A SpaceX, a OneWeb és az Amazon együtt több mint 46 000 műholdat tervez pályára állítani a következő időszakban. Ha sikerülne összehangolni őket, az még hatékonyabbá tehetné a munkát.
Sok minden változott a tavalyi évhez képest, és ezt az Időkép által megosztott kép is igazolja.