szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A SpaceX vezére korábban vonakodott attól, hogy a Starlinket helymeghatározásra használják, ám a mérnökök kitalálták, hogyan lehet ezt megtenni anélkül, hogy fel kellene törni hozzá a műholdat.

Az MIT Technology Review-ban megjelent cikk szerint 2020-ban Todd Humphreys és csapata a Texasi Egyetem rádiónavigációs laborjában egy igen érdekes ötlettel állt a SpaceX elé. A mérnökök azt mondták, hogy némi szoftvermódosítás segítségével a rendszer képes lenne a helymeghatározásra is, ami kiegészíthetné az amerikai hadsereg GPS rendszerét.

A beszámoló szerint először a cég hajlott az ötletre, ám Elon Musk később azzal állt elő, hogy a megoldás kockázatos lenne, a vállalat pedig szeretné elkerülni, hogy a műholdak besüljenek. A jelek szerint azonban ez nem állította le a csapatot.

Az orosz médiában most az a téma, hogy 4000 rakétával lehet elintézni a Starlink-hálózatot

A Starlink-műholdak biztosítják az ukrán fegyveres erők és a NATO-parancsnokság közötti kommunikációt, így segítve a katonai műveleteket.

Humhreys és munkatársai az elmúlt két évben több ezer Starlink-műhold jelét vizsgálta meg, rájöttek arra, hogyan lehet valóban GPS-ként használni a műholdakat úgy, hogy ahhoz a SpaceX engedélyére sincs szükség.

Kiderült, hogy a Starlink az úgynevezett OFDM-technológiára támaszkodik. Ez egy módja annak, hogy egy adott sávszélességbe a lehető legtöbb bitet tömörítsék be másodpercenként. A kulcsmomentum az volt, hogy a kutatók nem próbálták meg feltörni a titkosított jelet, hanem a szinkronizálásra összpontosítottak.

„A pokolba vele" - meggondolta magát Elon Musk, és továbbra is fizeti Ukrajnának a Starlink-netet

A világ leggazdagabb emberének új Twitter-posztja láttán sok ukrán ember lélegezhet fel. Megmarad a Musk-féle, ingyenes műholdas internet.

„Ha a földi vevőegység ismeri a műholdak mozgását – amit a SpaceX online megoszt annak érdekében, hogy minimalizálja az űrbéli ütközések valószínűségét –, akkor a sorozatok szabályossága alapján megállapíthatja, hogy melyik műholdról érkezett az adott jel, majd kiszámíthatja a távolságát attól. Ha ezt a folyamatot több műholddal is megismételjük, a vevő körülbelül 30 méteres pontossággal meg tudja mondani a saját helyzetét” – olvasható a kiadott magyarázatban.

A kutatók úgy vélik, ezzel szívességet tettek a Starlinknek, például azért, mert Ukrajnában is erre a rendszerre támaszkodnak az emberek. Ha az oroszok blokkolják is a helymeghatározást segítő műholdakat, még mindig ott lehet a Starlink rendszere.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!