Lehet, hogy így már nem is éri meg napelemet telepíteni?
Az új napelemes elszámolási rendszer visszafelé sülhet el - figyelmeztetnek klímaszakértők.
Az új napelemes elszámolási rendszer visszafelé sülhet el - figyelmeztetnek klímaszakértők.
A napelemesek hullámvasútja, úgy tűnik, véget ér, de a szélenergiás áttörés a fordulat ellenére sem lesz, és velünk marad a legszennyezőbb erőmű is.
Jó, hogy megkövetelik a saját erőt, mert így tudatosabban állnak hozzá a pályázók, de negatívum, hogy szociális alapon nincs pozitív megközelítés az új lakossági napelemes és akkumulátoros állami támogatási programban. A Napenergia Pluszt sokan várták, de számos feltételnek meg kell felelni annak, aki pályázna. Kérdés, a korábbi – még ki sem fizetett – pályázat és a tavalyi energiaválságban napelemes beruházásba ugró tömegek után maradtak-e elegen, akik belevágnának.
Miközben a miniszter nagy örömmel jelenti be az újnak nevezett napelemes pályázatot, háztartások tízezrei és kivitelezők tömegei várnak arra, hogy megkapják a két éve indult előző, rég megítélt támogatást, és végre lezárhassák a projekteket, miközben vészesen közeledik a befejezéshez kapott határidő. Alighanem egy ideig még várhatnak: a pályázatot ugyanis olyan uniós forrásokból finanszírozta volna az állam, amik továbbra is be vannak fagyasztva.
Megjelent a Napenergia Plusz Program pályázati felhívása, már el is indult a kivitelezők előregisztrációja. A pályázók január közepétől jelentkezhetnek. Mint azt már tudni lehetett, felemelték a támogatható rendszerek kapacitását, de most már csak 15 ezer háztartásra becsülik azok számát, akik a támogatással szerelhetnek fel zöldenergia-termelő és -tároló eszközöket.
A korábban bejelentetthez képest valóban nagyobb kapacitású rendszereket is támogat majd az új lakossági napelemes-energiatárolós pályázattal a Napenergia Plusz Program.
A pályázat határideje február negyedike lesz.
Pár hónapon belül kifuthat azoknak az engedélyeknek a határideje, amelyeket a háztartási napelemek telepítésére kiadnak a szolgáltatók. Többen attól tartanak, hogy emiatt elbukhatják a szaldós elszámolást. Lantos Csaba energiaügyi miniszter mindenkit megnyugtat.
Úgy tűnik, sikerrel lobbiztak a napelemesek, és nem csak a 4 kW-nyi napelem és 8 kWh-nyi akkumulátoros kapacitású rendszerekkel lehet majd pályázni a januárban induló lakossági napelemes-energiatárolós állami pályázaton.
Napenergia plusz program néven indul jövő év elején az új, a háztartások napelemes energiatermelését támogató pályázat. Ezúttal azt vizsgáljuk meg, hogy ez mennyiben járul hozzá az ország kibocsátás-csökkentési céljainak eléréséhez, és hogy mire számíthatunk az eddigi tapasztalatok alapján. Egy biztos, a kezdeményezés jó, lesz, akin segít, de mind minőségben, mind mennyiségben többre lenne szükség.
A háztartások, de a telepítők is alig várják az elmúlt hetekben belengetett, január elsejével induló, de még tervezési fázisban lévő új napelemes-energiatárolós állami pályázatot. Ha a 65 százalékos állami támogatás a teljes rendszerre vonatkozik, akkor gyakorlatilag ingyen akkumulátorhoz juthat mind a várhatóan 20 ezer nyertes. Ez azonban még nem teljesen egyértelmű, ahogy más tisztázatlan kérdések is vannak, például, hogy miért kellene szigorúan lekorlátozni a támogatható napelemes/akkumulátoros kapacitások mértékét.
A héten bejelentették: a csok plusszal akár 50 millió forintos kedvezményes kamatozású hitel is kapható, de emellett megmarad a falusi csok is, sőt a babaváró támogatást is felvehetjük ezek mellé. Persze, a lakosság közel felének, akik semennyit sem tudnak félretenni a havi fizetésükből, ez nem sokat segít. Bár az alapkamaton is csökkentett a jegybank, messze van még a piaci hitelezés beindulásához szükséges szintektől. Lesz viszont új napelempályázat, miközben egyre aggasztóbb az orosz gáz- és nukleáris függőség. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Az elmúlt hetekben beharangozott, jövőre kiírandó 75,8 milliárd forintos napelemes és energiatárolós pályázatot újként hirdeti a kormány, pedig valójában egy régi ígéret átcímkézett felmelegítése.
75 milliárd forintos keretösszegű akkumulátoros energiatároló telepítési pályázatot hirdet a bruttó elszámolásba kerülő háztartási napelem tulajdonosok számára 2024-ben.
20 ezer háztartást szeretne támogatni a kormány abban, hogy napelemhez és energiatárolóhoz jusson. Bár a részleteken még dolgoznak, a pályázatnak legalább a neve ismertté vált: Napenergia Plusz Program.
Az energiaminiszter emellett bejelentett egy 75 milliárd forintos pályázatot is lakossági akkutelepítésre, de azt csak azok használhatják ki, akik már az új, bruttó elszámolási rendszerben lépnek be. Lantos azt is elmondta, a napelemesek az áramkereslet függvényében további kedvezményekre számíthatnak.
Úgy tűnik, szemtelenül alacsony áron fogják átvenni a háztartási napelemek által megtermelt áramot bruttó elszámolásban, amibe mindenki bekerül, akinek szeptember 7. után jutott eszébe ilyet telepíteni. Ők úgy járhatnak jól, ha vagy maguk fogyasztják el a saját maguk megtermelte energiát, vagy energiaközösséghez csatlakoznak. Akinek pedig már folyamatban van a napelemes projektje, jobb, ha minél előbb befejezi.
A nagy felháborodás és "a Fidesz-frakció közbelépése" nyomán az eredeti szándék ellenére mégis megtartja az éves szaldóelszámolást a kormány a meglévő háztartási napelemes rendszereknél. Az újak azonban már mind bruttó elszámolásba kerülnek majd, bár ennek részletei még homályosak, és van, aki attól tart, hogy kevésbé fognak megtérülni a beruházások. Az energiaügyi minisztérium szerint úgy alakítják majd, hogy továbbra is megérje ilyet telepíteni. Erre lenne is jó példa: Lengyelországé, de van egy óriási különbség: ott nem volt rezsicsökkentés.
Az összesen igényelt 121,5 milliárd forintnyi összegnek valamivel több mint ezredrészéről nincs még döntés, a bő 35 ezerből csak 40 pályázó vár még a sorára. A kifizetések is zajlanak, a teljes összeg bő negyedét már folyósították.