szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

20 ezer háztartást szeretne támogatni a kormány abban, hogy napelemhez és energiatárolóhoz jusson. Bár a részleteken még dolgoznak, a pályázatnak legalább a neve ismertté vált: Napenergia Plusz Program.

Január 1-jén indul a 75 milliárd forintos megújulóenergiás lakossági támogatási program. A Napenergia Plusz Program nevű pályázat elindításának pontos dátumát Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára jelentette be szerdán az M1-en.

A 75 milliárdos programról – akkor még nem nevesítve – múlt héten már beszélt Lantos Csaba energiaügyi miniszter is, jelezve, hogy csak azok pályázhatnak majd, akik most adják be igényüket háztartási méretű napelemes rendszer telepítésére, és már az új, bruttó elszámolási rendszerbe kerülnek vele.

Lantos Csaba megerősítette, tényleg 5 forint körül veszik majd át az áramot a napelemesektől

Az energiaminiszter emellett bejelentett egy 75 milliárd forintos pályázatot is lakossági akkutelepítésre, de azt csak azok használhatják ki, akik már az új, bruttó elszámolási rendszerben lépnek be. Lantos azt is elmondta, a napelemesek az áramkereslet függvényében további kedvezményekre számíthatnak.

Ebben az új rendszerben a sokkal kedvezőbb – és a kormány által korábban teljesen kivezetni kívánt, de végül mégis megtartott – éves szaldó helyett nem a háztartások által megtermelt, általuk felhasznált, illetve hálózatba betáplált elektromos energia mennyiségének különbsége alapján számolnak el, hanem pénzügyi alapon. A felhasználónak meghatározott árat – kilowattonként öt forintot – fizetnek majd a hálózatba táplált zöldenergiáért, a felhasználó pedig fogyasztásának megfelelő mindenkori árat fizeti a szolgáltatónak.

Amikor kiderült, hogy öt forint lehet az átvételi ár, számos szakmai szervezet figyelmeztetett, hogy például energiatárolók telepítését célzó támogatási programok és egyéb kedvezmények nélkül ezzel az átvételi árral nem fog értelmezhető időben megtérülni egy-egy ilyen háztartási napelemes beruházás. Úgy tűnik, ezt a panaszt meghallotta a kormány.

Szemtelenül alacsony áron vehetik át az áramot a napelemesektől, nehéz lesz bebiztosítani a megtérülést, de nem lehetetlen

Úgy tűnik, szemtelenül alacsony áron fogják átvenni a háztartási napelemek által megtermelt áramot bruttó elszámolásban, amibe mindenki bekerül, akinek szeptember 7. után jutott eszébe ilyet telepíteni. Ők úgy járhatnak jól, ha vagy maguk fogyasztják el a saját maguk megtermelte energiát, vagy energiaközösséghez csatlakoznak. Akinek pedig már folyamatban van a napelemes projektje, jobb, ha minél előbb befejezi.

Steiner Attila szerint a programmal a családokat támogatják majd, hogy maguk termeljenek, és tároljanak zöldenergiát, és azt maguk használják fel. A pályázat részletein még dolgoznak, és egyeztetnek róla a szakmai szervezetekkel.

A programban napelemre és energiatárolóra együttesen lehetne majd pályázni, a beruházás árának 65 százalékát fizetné az állam vissza nem térítendő támogatásként. Az államtitkár szerint a 75 milliárdos program

20 ezer háztartást segíthet abban, hogy napelemeket és energiatárolót telepítsen.

Lantos Csaba korábbi nyilatkozatából az is kiderült, hogy legfeljebb 4 kW-os háztartási napelemes rendszereket és melléjük 8 kWh-nyi akkumulátor telepítését fogják támogatni.

A programról a múlt héten döntött a kormány, az erról szóló kormányhatározatból kiderül, hogy egészen pontosan 75,8 milliárd forintot szánnak rá, és hogy miatta módosítani kell a Nemzeti Helyreállítási Tervet is.

Napelemes rendszert tervez? Most megnézheti, tud-e visszatáplálni áramot a hálózatba - majd jövőre

Honlap indult, ahol le tudja ellenőrizni, megnyílik-e újra a háztartási méretű napelemes kiserőművek hálózati betáplálásának lassan egy éve befagyasztott lehetősége. Ez azonban egyelőre csak elméletben nyugtathatja meg: a gyakorlatban majd csak jövő év elejétől táplálhatnak vissza a tavaly október után engedélyezett és telepített napelemes rendszerek.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!