A visszatekintő blogban, ahol az egykori berlini rádiótudósító feleleveníti egy húsz évvel ezelőtti időszak történéseit, tegnap arról esett szó, hogy a keletnémet tévé esti híradója szélsőjobboldali garázdálkodásról adott hírt Lipcséből.
Mementó-sorozatunkban, amelyben sorsfordító évekre és azokhoz kapcsolódó kerek évfordulókra emlékszünk, ezúttal a rendszerváltás egy húsz évvel ezelőtti napját idézzük fel. 1990. február 7-én a szovjet kommunisták feladták az egypártrendszert, a nyugatnémet kormány a német egységről és az NDK-val tervezett valutaunióról tanácskozott. Magyarországon második helyre jött fel az SZDSZ a közvélemény-kutatásokban, Antall József Washingtonban tárgyalt, a BKV-t pedig átvilágították, mennyire működik gazdaságosan, és megvizsgálták, szüksége van-e a cégnek állami póttámogatásra.
Német egység címmel elindult a HVG újságírójának új blogja. Bedő Iván - egykori berlini rádiótudósító - feleleveníti egy kivételes másfél év történéseit, a német egyesülés 20 évvel ezelőtti hétköznapjait. Német történelem, magyar szemmel: korabeli tudósítások reményekről, tévedésekről, furcsaságokról.
Az érvényesülés lehetősége az NDK-ban nagyon is nyitva állt az egykori nácik előtt: a kommunista állampárt (NSZEP) szép számmal vette föl soraiba a Hitler vezette párt egykori tagjait - mutatott rá egy német történész.
Idén november kilencedikén ünnepelte Németország a berlini fal leomlásának huszadik évfordulóját. Amíg az építmény - szögesdrót, műszaki zár, sorompók, őrtornyok és betonfal - állt, számtalan esetben és a legkülönfélébb módszerekkel próbáltak rajta nyugatra jutni a keletnémetek.
A berlini fal leomlásához vezető eseményeket csak akkor lehet mélyebben megérteni, ha vetünk egy pillantást a szovjetunióbéli Pecsengától a bulgáriai Rezovóig a politikai, ideológiai, gazdasági és katonai törésvonal mentén húzódó Vasfüggöny legkézzelfoghatóbb, legnyilvánvalóbb és legprecízebben kivitelezett szakaszának születésére és fennállása szűk három évtizedére – írja a húszéves évforduló alkalmából a Lemil.blog.hu.
Teljes névtelenségben, hűséges barátoktól és kommunistáktól körülvéve, a világtól visszavonultan éli napjait az egykori NDK legbefolyásosabb asszonya, Margot Honecker, abban a makacs hitben, hogy egyszer "visszatér a szocializmus".
Polgár Gyula, akit annak idején zsarolással, fenyegetéssel szervezett be a magyar titkosszolgálat, 1989-ben történelmi események tanúja lehetett: a magyar-osztrák határnál lévő kempingje benépesült keletnémet menekülőkkel és az őket „kísérő” titkosszolgálati emberekkel. Személyes hangú írásában a határnyitás drámai napjait idézi – ahogy a kempingben megélte. A "cég" itt sem hagyta békén.
Több mint ötszázan gyűltek össze a vasárnapig tartó, hétvégi balatonlellei múltidéző, időutazó NDK-s találkozón azok közül, akik 1967 és 1983 között egy államközi szerződés keretében az egykori Kelet-Németországban, a Német Demokratikus Köztársaságban dolgoztak évekig.
Öt, jelenleg is aktív atlétaedző beismerte, hogy az egykori Német Demokratikus Köztársaságban közreműködött a sportolók doppingolásában. Az edzők azt mondják: a két Németország 1990-es egyesítése óta semmi közük a tiltott szerekhez.