szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egykori Német Demokratikus Köztársaság "tisztességes" értékelését sürgette a Bundestag alelnöke.

A szociáldemokrata Wolfgang Thierse a Berliner Zeitung című napilapban csütörtökön megjelent nyilatkozatában annak a nézetnek adott hangot, hogy a volt kommunista államot nem lehet teljes egészében elítélni. "A rendszer vallott kudarcot, nem az emberek" - hangoztatta Thierse, hozzátéve, hogy az egykori NDK történelme nem csupán a hírhedt állambiztonsági minisztériumból, a Stasiból állt.

A volt keletnémet államból származó politikus nyilatkozata újabb "állomását" jelentette annak a vitának, amely az egykori NDK megítélésével kapcsolatban bontakozott ki a Német Szociáldemokrata Pártban (SPD). A vitát Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományi miniszterelnöke, Erwin Sellering robbantotta ki egy interjúval, amelyben az amúgy az ország nyugati feléből származó politikus óvott az NDK "totális" elítélésétől, s attól a történelemszemlélettől, amely szerint a volt kommunista államban minden fekete, a szövetségi köztársaságban minden fehér lett volna. Sellering egészen odáig elment, hogy a hajdani NDK bölcsődei és óvodai rendszerét, az oktatást és az egészségügyet - legalábbis azoknak legtöbb elemét - "átvételre" érdemesnek minősítette. A tartományi kormányfő az eddiginél jóval árnyaltabb történelmi értékelést sürgetett.

A miniszterelnök kijelentései hatalmas felzúdulást váltottak ki az SPD-ben, s a párton kívül is. Több szociáldemokrata politikus élesen bírálta a mecklenburgi kormányfőt, sőt egyesek azzal is meggyanúsították, hogy - mint fogalmaztak - következő lépésként a náci rezsimet igyekszik majd rehabilitálni.

Thierse most politikustársa védelmére kelt, hangoztatva: ahhoz semmi kétség nem fér, hogy az NDK diktatúra volt. A keletnémetek azonban joggal tartanak igényt arra, hogy életüket és teljesítményüket "tisztességesen" értékeljék - fogalmazott a parlamenti alelnök, aki nem tartotta meglepőnek, hogy a közvélemány-kutatások szerint az egykori NDK részét képező keleti tartományok lakosságának a fele visszakívánja a volt kommunista állam vívmányait. Ezzel összefüggésben elengedhetetlennek nevezte, hogy emberek millióinak életéről ne csupán "megsemmisítő" ítéleteket mondjanak, hanem az NDK történelméről "árnyalt és differenciált" véleményt alkossanak.

Megfigyelők szerint Thierse állásfoglalása is jelzi, hogy a volt kommunista állam múltjának feldolgozása Németországban még hátra van. Az SPD-n belül kialakult vita ugyanakkor súlyos árnyékot vethet a szociáldemokraták kampányára az őszi parlamenti választások előtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!