Most először látták Amerikában a világ legnagyobb lepkéjét, és ez felvet néhány kérdést
Bár az atlaszlepke elsősorban a meleg, páradús ázsiai régiókban él, legalább egy példánya az Egyesült Államokban is felbukkant.
Bár az atlaszlepke elsősorban a meleg, páradús ázsiai régiókban él, legalább egy példánya az Egyesült Államokban is felbukkant.
Egyes hangyatelepeken olyan döntéshozatali hálózatok jönnek létre, amelyek nagyon hasonlítanak az agy neuronjainak szövetéhez – állítják amerikai szakemberek.
A rovarvilág érdekessége, hogy itt olyan folyamatok is lejátszódhatnak, amit elsőre talán elképzelhetetlennek tartanánk.
A rendszámtáblák tanúsága szerint most már minden évtizedben eltűnik nagyjából a rovarok egyharmada.
A világ legfontosabb élőlényei a beporzók, nálunk jellemzően a méhek, ma van a világnapjuk. A méhek azonban nem csak a méztermelő házi méheket jelentik, hanem egy sor vad, de szintén nagyon fontos szolgáltatás nyújtó egyéb rovarfajt is. Sok virágos területre lenne szükségük, hogy érdemben segítsék a növények szaporodását, az életközösségek fennmaradását, és hogy nekünk is legyen elég ennivalónk.
Mintegy 15 hónapon át figyelték meg a kutatók a gaboni csimpánzokat, a 45 fős csapat pedig ez idő alatt 19 alkalommal kezelt valamilyen sebesülést.
Alapvetően természetes folyamat lenne, de az emberi tevékenység révén egyre gyorsabbá válik a nem őshonos, sokszor inváziósnak nevezett új fajok megjelenése. A gyakran egzotikus tájakról származó szúnyogok, kullancsok a globális felmelegedés eredményeként mind nagyobb eséllyel találnak megfelelő élőhelyet nálunk. Terjeszthetnek újfajta kórokozókat, ami egészségügyi problémákat eredményezhet, kiszoríthatnak őshonos fajokat, amivel az ökológiai egyensúlyt boríthatják fel, és persze gazdasági kárt is okozhatnak. Új sorozatunkban azt igyekszünk bemutatni, hogy mindennapjainkra milyen hatással van a klímaváltozás.
Fenntartható ruhatár, egy ökothriller, bolygómentő tippek iskolásoknak, fermentálás és ökológia: a Zhvg egy újabb könyvajánlót állított össze, hogy mit olvasson ősszel, ha érdekli a klímaváltozás és a fenntarthatósággal kapcsolatos kérdések.
A drag queen RuPaul után kapta a nevét egy újonnan felfedezett ausztrál katonalégy, köszönhetően a színes kinézetének.
Az évnek ebben a szakában kezdődik a pókszezon, amikor a lakásban (esetlegesen) megbúvó hímek útra kelnek.
Ha egy olasz hangyát összeraknak egy portugállal, a rovarok úgy viselkednek, mint ha testvérek lennének ugyanabból a kolóniából. De van, amiben jobban hasonlítanak az emberre: rosszul tűrik az egyedüllétet. Az elmúlt időszakban több kísérlet is érdekes eredménnyel szolgált a hangyákról.
Elkészítették az első magyar hangyanév-katalógust az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Ökológiai Kutatóközpontjának (ELKH ÖK) kutatói, ezzel immár a 126 magyarországi hangyafaj mindegyikének lett magyar elnevezése.
Azt próbálják a kutatók megérteni, hogy vándorolnak a rovarok és miként terjeszthetik az általuk hordozott betegségeket.
A bodza virágán, a dísznövények friss hajtásain is látható a levéltetűinvázió. A háttérben az időjárás, az enyhe tél és az áll, hogy összecsúsztak az évszakok.