Megdőlhetett egy hiedelem a rákról
A rák 1,7 millió éves nyomaira bukkantak egy ősembertől származó csontkövületen az egyik dél-afrikai barlangban. A lelet a kutatók szerint bizonyíték arra, hogy a rák nem a modern társadalom betegsége.
A rák 1,7 millió éves nyomaira bukkantak egy ősembertől származó csontkövületen az egyik dél-afrikai barlangban. A lelet a kutatók szerint bizonyíték arra, hogy a rák nem a modern társadalom betegsége.
A Duna-Tisza köze eddigi legjelentősebb középső bronzkori arany tárgyegyüttesét találták meg Kiskőrös környékén a kecskeméti Katona József Múzeum régészei.
A limesnek, vagyis az ókori Római Birodalom egykori határvonalának emlékeit az UNESCO Világörökségi listájára akarják felvetetni egy nemzetközi projekt keretében.
Tatárjárás kori kincseket találtak a napokban a Kecskeméti Katona József Múzeum munkatársai Kiskunmajsa közelében. Ezüstpénzekre, gyűrűkre és más ékszerekre bukkantak. Több megégett emberi csont is előkerült a földből.
Megsemmisítettek pár műemléket, de összességében jó állapotban van a visszafoglalt romváros.
Főleg újszülött és hat év közötti gyerekek maradványait találták meg azokban a sírokban, amelyeket Szegeden tártak fel, egy épülő társasház helyén. Gyöngyök, keresztek, gombok is voltak a földben. Valószínűleg a tizennyolcadik század második felében temettek ide halottakat – írja a Délmagyarország.
Hamarosan befejeződik az elfedése a Bonyhád határában feltárt gótikus templomromnak, amelyet a várost elkerülő út építése során tártak fel régészek. A templom a most feltárt középkori település központja volt, az éppen esedékes útépítési munkálatokat azonban a templomromok felett folytatják.
A Tolna Megyei Kormányhivatal nem engedélyezi a megtalált középkori templom romjainak részleges elbontását, meglátásuk szerint a helyszínen kell elfedni a romokat, így csak egy későbbi ásatás során lenne hozzáférhető, ha áthelyezik az utat egyszer a jövőben.
Rituális célokra emelt szaunaként vagy gőzfürdőként működhetett az a különleges bronzkori épület, amelynek maradványait több másik, nagyjából az i.e. 4000 és 1000 közötti időszakból való épülettel együtt tárták fel a skóciai Orkney-szigeteken.
A legújabb kutatások szerint csaknem 4500 évvel idősebb a Willendorfi Vénusz, mint korábban hitték. A szobor szeptember 30-tól kiemelt helyen lesz látható a bécsi Természettudományi Múzeumban.