Lábnyomokból fejtették meg egy ütközet kimenetelét
Az ősi kínai hadiúton fennmaradt különböző méretű lábnyomokból rajzolódik ki egy kétezer évvel ezelőtti ütközet "forgatókönyve".
Az ősi kínai hadiúton fennmaradt különböző méretű lábnyomokból rajzolódik ki egy kétezer évvel ezelőtti ütközet "forgatókönyve".
Rövidesen újrakezdik az ásatásokat a Peking közeli Csoukoutienben, ahol 80 évvel ezelőtt a pekingi ember néven elhíresült, 750 ezer éves Homo erectus koponyamaradványaira bukkantak.
Kleopátra és Marcus Antonius végső nyughelyét keresik egyiptomi és dominikai régészek, a feltárások ezen a héten kezdődnek; az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács közleménye szerint három lehetséges helyszín jöhet szóba.
Festett múmiák tucatjaira bukkantak egyiptomi régészek a Kairótól 80 kilométerre dél-nyugatra lévő Fajjúm-oázisban, a legidősebbek korát négyezer évesre becsülik.
Egy antik márványoszlop hat "szeletére" bukkant a rendőrség az Athéntól 490 kilométerre északra fekvő Veroia közelében, egy szeméttelepen, amelynek két tulajdonosát műkincscsempészet gyanújával vették őrizetbe. A 2300 éves oszlop "szeleteinek" összmagassága eléri a 4 métert.
Megrongálta a hétfő hajnali nagy erejű közép-olaszországi földrengés Caracalla termáinak romjait - közölte a római régészeti emlékekért felelős hivatal vezetője.
Négyezer, többségében a babiloni időkből származó ókori műtárgyat tártak fel iraki régészek - a leletek között királyi pecsétek, talizmánok, valamint a legkorábbi írásjelekkel, sumér ékírással borított agyagtáblák is vannak. Afganisztánban pedig az ősi Baktria területén bukkantak régészeti feltárások során egy feltehetően Nagy Sándort ábrázoló feliratos márványlapon.
Hatsepszut királynő parfümjét kísérlik meg rekonstruálni a Bonni Egyetem kutatói.
Óbuda eddigi legkorábbi lakóházának maradványait tárták fel teljes egészében Óbudán, az újkőkorszakból származó épület korát hétezer évesre becsülik.
Aranyékszerekre bukkantak spanyol régészek Luxor közelében egy óegyiptomi hivatalnok sírjában, aki az állam kincstárnoka volt 3500 éve, Hatsepszut királynő uralkodásának idején.
Kutatók rábukkantak a világ legrégebbi agyára: a megkövült halban talált szerv 300 millió éves.
Egy eddig ismeretlen Árpád-kori települést tártak fel a Hajógyári-szigeten a Budapesti Történeti Múzeum régészei.
Ritkaságszámba menő, érintetlen múmiát fedeztek fel egyiptomi régészek a szakkarai nekropoliszban, amikor felnyitottak egy lepecsételt mészkőszarkofágot.