Méteres ízeltlábúé lehetett a most megtalált óriási szem
Hatalmas, összesen 16 ezer lencséből álló, megkövesedett összetett szemet találtak ausztrál paleontológusok - jelentették be a New England-i Egyetemen csütörtökön.
Hatalmas, összesen 16 ezer lencséből álló, megkövesedett összetett szemet találtak ausztrál paleontológusok - jelentették be a New England-i Egyetemen csütörtökön.
Angol régészek VIII. Henrik hajódokkjának helyét fedezték fel a délkelet-angliai Kent grófságban folytatott ásatások során.
Minden eddiginél nagyobb számban kerültek elő bronzkori tárgyak - közöttük egy ebédmaradékot tartalmazó tál - a közép-angliai Cambridgeshire tőzeglápvidékén egy ásatáson - számolt be a The Guardian című brit napilap hétfőn.
Távoli vidékekkel kereskedett az ókori Brigetio (mai Szőny-Komárom) lakossága, amely kedvelte a tenger gyümölcseit, a halszószt és a luxuscikkeket - hangsúlyozta Borhy László egyetemi tanár, az ELTE ókori régészeti tanszékének vezetője.
Egy kora bronz- és egy késő népvándorlás kori település maradványait tárták fel a régészek Újfehértó déli határában.
A minószi írás legkorábbi változata került elő Kréta nyugati részén, Rethímno város közelében egy hegyi szentély feltárásakor.
Izraeli kutatók megfejtették a keresztesek eddig ismert egyetlen arab nyelvű feliratát.
Ősskorpiók teljes egészében fennmaradt lenyomataira bukkantak fosszíliák után kutatva német tudósok Chemnitz közelében.
Már az ókori görögök is kialakítottak ipari körzeteket városaikban, hogy megóvják a lakónegyedekben élőket a kosztól és lármától.
Jó eséllyel Sir Francis Drake utolsó két hajójának roncsaira bukkantak régészek Panama partjainál.
Míg a jelenlegi általános gyakorlat szerint a csecsemőket legalább féléves korig "illik" anyatejjel kell táplálni, az 1970-es években az anyáknak csak 22 százaléka szoptatott, egy londoni temetőben nyugvók pedig arról tanúskodnak, hogy szoptatási "divatok" a 18. és a 19 században is léteztek.
Egyméteres amforákban szállították a Britanniában állomásozó római katonák számára a bort - derült ki a South Shieldsben folyó ásatások során, ahol az ókori Arbeia erődöt tárják fel.
Ritka nagyságú szoborleletekre bukkantak az angkori templomegyüttesben dolgozó régészek.
Ritka nagyságú szoborleletekre bukkantak az angkori templomegyüttesben dolgozó régészek.
Ezerhétszáz évvel ezelőtt elsüllyedt, de ma is jó állapotban levő római kori hajót emeltek ki a tengerből Szicília partjainál. A régészeti lelet számos információt nyújt az Itália és Afrika közötti ókori kereskedelemről.
Ötezer éves civilizáció nyomait találták meg a kínai Patain Dzsaran (Badain Jaran) sivatagban.
Kinában már mintegy tízezer évvel ezelőtt, vagyis a világon elsőként kezdtek kölest termeszteni - állapították meg helyi régészek az ország északi részében lévő Hopej (Hebei) tartományban folytatott ásatási munkálatok eredményeire támaszkodva.
Mintegy 15 millió éves, melegkedvelő piton maradványait találták meg a németországi Augsburg környékén. A tudósok szerint ez a legészakibb pitonlelet a világon.
Az emberiség tán legrégebbi "műtermére" bukkantak kutatók, a leletek alapján úgy tűnik, már százezer évvel ezelőtt is állítottak elő színes festéket dekorálásra.