Fico kizárná a szlovák sajtó egy részét a kormányülésekről, mert „ellenségesek"
Szlovákiában eddig bemehetett a sajtó a kormányülésekre.
Szlovákiában eddig bemehetett a sajtó a kormányülésekre.
Kedden adta át az Európai Parlament a kiemelkedő újságírói munkáért járó Daphne Ceruana Galizia-díjat, ennek alkalmából pedig sajtószemináriumot tartottak a médiaszabadságról szóló európai jogszabályról. A beszélgetésen szó esett politikai alapon kinevezett médiahatóságokról és bírókról, kibertámadásokról és illegális lehallgatásokról – egyszóval szinte mindenről, ami a magyar média szabadságára is súlyos veszélyt jelent.
A Hamász akciója a legutolsó mozaikdarab a világrend összeomlásában, írja a Wall Street Journal. A New York Times szerint az Izrael elleni támadás az egész izraeli nemzet, de a régió sorsát is megváltoztathatja. A Washington Post Iránnak a támadásban betöltött szerepét emlegeti. A Guardian szemleírója szerint Benjamin Netanjahu tehertétellé vált, le kell mondania. A Politico és a Frankfurter Allgemeine Zeitung a lengyelországi választások előtti eseményeket elemzi, míg a Neue Zürcher Zeitung a Kelet-Európában felerősödött migrációs feszültségről ír. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Változások történtek az Index videó rovatában. Elbocsátották annak vezetőjét, pár nappal korábban pedig szerkesztőként a videós rovatba igazolt a kormányközeli Transzparens Újságírásért Alapítvány volt stratégiai igazgatója.
Az Európai Parlament is jóváhagyta álláspontját a közéleti részvételt akadályozó stratégiai perek (SLAPP) kapcsán, ami azt jelenti, hogy napokon belül megkezdődnek a háromoldalú tárgyalások az EP, az Európai Bizottság és a tagállamok részvételével, a jogszabály végső formába öntésének érdekében.
A hadseregről szóló álhírek terjesztésével vádolják.
Az Al Jazeera tudósítója egy éve vesztette életét Ciszjordániában.
Magyarországnak sikerült javítania pár helyet, de továbbra is az egyik legrosszabb besorolású ország Európában.
Orbán Viktor kitart az EU ellen indított kulturkampf mellett. Ukrán és orosz reakció a pápa békeközvetítési terveire. Egyre veszélyesebb munka az újságírás, újabb szervezet alakul a szakma védelmében. Kétélű fegyver az EU "Demokrácia Védelme" című terve. Paul Lendvai az osztrák kancellár politikai turizmusát elemzi. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Lengyelországban a választások előtti kiéleződő belpolitikai harc közepette újabb támadások érik a független sajtót. Morawiecki kormányfő szerint egyébként Lengyelország az "új Európa" vezető ereje. Továbbra sem világos, hogyan indult el Vuhanból a koronavírus-járvány. A hvg360 válogatása a világlapok cikkeiből.
A Wall Street Journal múlt héten elfogott újságírójának szakmai elkötelezettségéről, az ellene indult eljárás lehetséges kimeneteléről és Oroszországhoz való viszonyáról szóló véleménycikk a Moscow Timesban jelent meg.
Az Evan Gershkovich letartóztatása és a szabad sajtó ellehetetlenítése elleni kiállás a Putyin-rezsim által egyik legtöbbet vegzált oldalon jelent meg.
Azt üzenjük, hogy nem fogadjuk el a piszkos játékszabályaikat – mondta Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, aki a Momentum képviselőivel együtt bontotta el a Karmelita kolostor utcájának bejáratától a kormánytagokat a nyilvánosságtól teljesen elzáró kordonokat.
A Momentum a Karmelita előtt bontott kordont szerda reggel azzal a reménnyel, hogy hátha a sajtó kérdezni tud a kormánytól. Nem valószínű, mivel a miniszterek nem voltak, és nem is lesznek ma a közelben.
Korrupció, szexuális kisebbségek üldözése, civil szervezetek visszaszorítása, a sajtószabadság eltiprása – így látják a tengerentúlról Magyarországot.
Eközben az Európai Parlament küldöttségének összefoglalójában komoly aggályok fogalmazódtak meg a médiaszabadság és -pluralizmus helyzetével kapcsolatban.
„Kívánjuk a sajtó szabadságát” – a 12 pont szerzői, a magyar nemzet előtt tiszteleg március 15-én a Google, a kereső főoldalán hirdeti, hogy ma van az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulója.
Az Ukrajna elleni háború kirobbanása óta tovább nőttek az európai újságírókra leselkedő veszélyek, miközben a kormányok egyre gyakrabban élnek az sajtómunkások elhallgattatását szolgáló, a szólásszabadságot korlátozó eszközökkel – derül ki az Európa Tanács friss jelentéséből.