Felfüggesztette a szejm a dulakodásba keveredett Jaroslaw Kaczynski mentelmi jogát
A legnagyobb lengyel ellenzéki pártot vezető Kaczynski korábban összeverekedett egy aktivistával, bár azt állítja, hogy önvédelemből ütött.
A legnagyobb lengyel ellenzéki pártot vezető Kaczynski korábban összeverekedett egy aktivistával, bár azt állítja, hogy önvédelemből ütött.
Igaz, hogy a köztársasági elnök akkor is megvétózta volna, ha elfogadják, de most a kormánykoalíció került veszélybe. Kormányválság jöhet.
Egyszerre négy lengyel miniszter jelölteti magát az Európai Parlamentbe.
A bíróságok függetlensége felett őrködő 25-tagú igazságszolgáltatási tanácsnak 15 bírótagja van. A testület egyik feladata, hogy véleményezze a bírák jelölését, mielőtt az államfő kinevezné őket.
„Egy olyan közmédia, mint amilyen most van, egyáltalán nem érdemli meg, hogy az adófizetők zsebéből finanszírozzák” – mondta Donald Tusk, akinek kormánya a jövő évi lengyel költségvetésben egyelőre nem biztosítja a közmédia finanszírozását.
De a hivatalba lépéséhez még a köztársasági elnök aláírására is szükség van. Az esküt várhatóan szerdán teheti le.
Társadalmi és vallási könyveket írt, mégis a leghíresebb brit tévés tehetségkutató franchise lengyel változatának laza társházigazdájaként lett ismert Szymon Holownia. A műsor révén ismerkedett meg a feleségével is, aki vadászpilóta. HVG-kontúr.
A lengyel parlament jóváhagyta az „orosz befolyást” vizsgáló bizottságról szóló módosított törvényt, de magát a bizottságot nem választották meg. Így lehet, hogy az októberben esedékes választások előtt nem is fogják már alkalmazni.
Most már csak Andrzej Duda köztársasági elnökön múlik, hogy aláírja-e. A jelek szerint ez nem biztos.
A lengyel EU-ügyi miniszter szerint a szóban forgó törvénymódosításokat feltehetőleg még kedden benyújtják a szejmbe.
A lengyel képviselőház (szejm) elutasította az ellenzéki többségű szenátus módosító javaslatait a Legfelső Bíróságról (LB) szóló törvényhez, és ezzel kétségessé vált, megkapja-e a Helyreállítási Alap milliárdjait. Az Európai Parlament ugyanis a varsói szavazással csaknem egy időben élesen bírálta az Európai Bizottság engedékenységét.
A Morawiecki-kormány most abban bízik, hogy az Európai Bizottság felszabadítja a Helyreállítási Alap Lengyelországnak járó 58 milliárd euróját. De kérdés, így lesz-e, mert az igazságszolgáltatás függetlenségét sértő helyzet nem szűnt meg.
Szimbolikus döntés ez, ami Brüsszel és Varsó egy régóta húzódó konfliktusát zárhatja le.
A törvénymódosítás jelentősen korlátozta volna a kormánytól független hírszolgáltatókat.
A pontos megfogalmazás szerint "faljellegű akadályra" 125 milliárd forintot költenek.