Tetszett a cikk?

Igaz, hogy a köztársasági elnök akkor is megvétózta volna, ha elfogadják, de most a kormánykoalíció került veszélybe. Kormányválság jöhet.

215 igen, 218 nem, 2 tartózkodás, 25 távolmaradó – ez volt a pénteki szavazás eredménye. A kormány és személy szerint Donald Tusk miniszterelnök kudarcának okozója pedig a Parasztpárt, amelynek 24 képviselője, köztük Wladyslaw Kosiniak-Kamysz pártelnök, miniszterelnök-helyettes és védelmi miniszter saját kormányának törvényjavaslata ellen szavazott.

A 2023 decemberében alakult lengyel kormány négy pártjának sok kérdésben erősen eltér a véleménye. A most megbukott törvényjavaslat nem az Alkotmánybíróság óriási tiltakozást kiváltott, a terhességmegszakítást végzetesen sérült magzatok setében is megtiltó 2020-as határozatát akarta felülírni – ezt egy sima törvény amúgysem teheti, bár a koalíciós megállapodásban volt erre utalás –, hanem a kormány legkisebb pártjának az Új Baloldalnak a javaslatát átvéve a büntető törvénykönyvből akarta törölni az abortuszban közreműködés büntethetőségét. Például azért, hogy ne ítélhessenek el valakit, ha egy abortusztablettát ad át egy nőnek, amire volt példa.

Lengyelország egy abortusztablettán vitatkozik: megerőszakolt nőnek segített egy aktivista, elítélték

Justyna Wydrzynska abortusztablettát adott ingyen egy megerőszakolt nőnek. Ezt egy lengyel bíróság bűncselekménynek minősítette. Az abortusztilalom központi téma lesz az őszi parlamenti választási kampányban.

A Polgári Koalíció nevű vezető kormánypárt konzervatív-liberálisnak nevezhető – társadalmi kérdésekben inkább liberális –, és tőle kissé jobbra, de hasonló profilú a Parasztpárttal közös listán indult Lengyelország 2050. Maga a Parasztpárt azonban éppen társadalmi kérdésekben konzervatív, és előre meg is mondta, hogy „ideológiai” ügyekben náluk nincs kötelező szavazás.

Éppen az abortusz az egyik ütközőpont, ahol a parasztpárti politikusok személyes vallási meggyőződése éppúgy szerepet játszik, mint a félelem választóiktól és a falusi plébánosoktól, mert nem hiszik el a közvélemény-kutatóknak, hogy a társadalom álláspontja sokat változott. Már az is nagy dolog volt, hogy nem utasították el a törvényjavaslatot áprilisban már első olvasatban, de most a zárószavazásnál robbant a bomba. A jobboldali ellenzék természetesen ünnepel.

Hasonló konfliktus érik az élettársi viszony rendezését célzó törvényjavaslat körül, amely nem elsősorban a melegekről szólna, hanem a házasság nélkül együtt élő és rengeteg gyakorlati nehézséggel küszködő férfi–nő párokról, amelyek száma egyre nő. Vannak nagyvárosok, ahol már a gyerekek jelentős része házasságon kívül születik, a Parasztpárt mégis akadályozza a megállapodást, mert például ellenzi, hogy az egyik élettárs gyermekét illetően a másik is szülői jogokat gyakorolhasson. (Nem örökbe fogadásról van szó, hanem korábbi kapcsolatból született saját gyermekről.)

Az abortuszmódosítás esetében Andrzej Duda köztársasági elnök előre közölte, hogy vétót emel, mert szerinte az abortusz gyilkosság. A vétó elutasításához a teljes koalíciónak sincs elég szavazata. De nem mindegy, hogy egy elfogadott törvényt dob vissza az államfő, amiért a törvény támogatói őt hibáztatnák, vagy a kormányon lévők egymással se tudnak megegyezni. A Parasztpárton kívüli kormánypártok szavazói egyre csalódottabbak és elkeseredettebbek, mert számos választási ígéret nem teljesül, köztük éppen az abortuszra és az élettársakra vonatkozó szabályok liberalizálása.

A kormány azzal próbálja menteni a menthetőt, hogy törvénymódosítás és államfői aláírás nélkül, a meglévő törvényt próbálja szigorúbban betartatni. Hiszen ha az anya élete vagy egészsége forog veszélyben, akkor még a mostani szigorú törvény szerint is meg szabad szakítani a terhességet. Most egyrészt megpróbálják minél tágabban értelmezni az anya egészségét, másrészt néhány hete minden kórház köteles megoldani, hogy legyen olyan orvosa, aki nem hivatkozik a lelkiismeretére, hanem elvégzi a törvény által megengedett terhességmegszakítást.

Az ügyészség pedig köteles lesz megvizsgálni minden visszautasítást, hogy a szülész nem orvosi esküjét megsértve veszélyeztette-e az anya életét vagy egészségét, és az állami egészségbiztosító szerződést is bonthat azzal a kórházzal, amely megszegi ezeket a szabályokat, vagyis megvonhatja a finanszírozást. Egy pénzbüntetést már kiszabtak, a kórház emiatt perre megy – izgalmas lesz, hogy hogyan dönt a bíróság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!