Öt lenyűgöző tény az ikrekről
A LiveScience összegyűjtött néhány ikrekkel kapcsolatos érdekes kutatást. Most ezekből szemezgettünk.
A LiveScience összegyűjtött néhány ikrekkel kapcsolatos érdekes kutatást. Most ezekből szemezgettünk.
Az Európa Tanács javaslata szerint, az orvosoknak tilos lenne megmondani a születendő gyermek nemét, ezzel akarják ugyanis csökkenteni az abortuszok számát. Czeizel Endre orvosgenetikus szerint Magyarországon nincs szükség ilyen szabályozásra, amely szerinte nem csökkentené az abortuszok számát.
Keddre derülhet ki, hány kocsit kell végleg kivonni a forgalomból - írja híroldalán az ATV.
Nem csak törött végtagokat fotóznak: az emberi test egyre mélyebb és részletesebb feltérképezése mellett ma már többek közt érrendszeri műtéteket is végeznek a radiológusok. Február 10-én előlépnek az elsötétített vizsgálókból és a szélesebb közönségnek is bemutatják munkájukat.
Mikor küldenek el ultrahangos vizsgálatra? Hogyan működik a CT? Mivel lokalizálják az orvosok a lenyelt tárgyakat? Összeállításunkban az elterjedt orvosi képalkotó módszerek működési elvét és felhasználási területeit mutatjuk be, közérthető formában.
Korábbi tapasztalataik ellenére a tanulásra képtelen denevérek újra meg újra megpróbálnak "fémet inni" - a tájékozódásban ugyanis sokkal inkább fülükre hagyatkoznak, mint más érzékszervükre.
Az ultrahang tartományában dalolják el szerelmüket a hímegerek, ha egy csinos egérlány szívét kívánják megdobogtatni - derítették ki az Osztrák Tudományos Akadémia Konrád Lorenz Etológiai Kutatóintézetének tudósai, akiknek tanulmánya az Animal Behavior című szaklapban lát hamarosan napvilágot.
Sem a bőrhöz, sem a koponyához nem kell már hozzáérni agyműtétek során - vetíti előre a jövőt az InSightec új orvosi készüléke. A nagy intenzitású ultrahanggal besugárzott agyban ugyanis elpusztul a sérült agyszövet, a kérdés csak az: mennyire lehet jól célozni sebészeti beavatkozás nélkül? Minderről a Technology Review számolt be.
Meglepő konklúziókkal zárult tübingeni és konstanzi tudósok kutatása: a PLoS Computational Biology-ben közölt tanulmányukban azt részletezik: a közönséges denevérek nem csupán tájékozódásra használják az ultrahangot, hanem gyakorlatilag ezzel is beszélnek egymással.