Olyan felfedezést tett a NASA a Bennu aszteroidánál, ami még a tapasztalt tudósokat is meglepte
A NASA tudósai január 6-án fedezték fel, hogy az OSIRIS-REx űrszondával megközelített aszteroida aktív.
A NASA tudósai január 6-án fedezték fel, hogy az OSIRIS-REx űrszondával megközelített aszteroida aktív.
A Hercules csillagképben található NGC 6052-ről korábban azt hitték, egyetlen szabálytalan alakú galaxis. Mostanra kiderült, nem egészen ez a helyzet.
Nem sokkal az univerzum születése után keletkezett 83 szupermasszív fekete lyukat fedezett fel egy japán, tajvani és amerikai csillagászokból álló kutatócsoport.
A Hubble űrteleszkóp még közel 30 évnyi működés után is képes lenyűgözni a tudósokat, most épp egy csillag születéséről készült fotóval.
Egy nemzetközi kutatócsoport megtalálta az univerzum rejtőzködő hagyományos anyagának eddig hiányzó, utolsónak vélt részét.
Az univerzum jóval egyszerűbb annál, mint azt eddig hitték – állítja Stephen Hawking utolsó tudományos értekezésében, amelyet a világhírű brit elméleti fizikus halála után mutatott be a Cambridge-i Egyetem a héten.
Egy gigantikus méretű csillaghalmaz születését figyelte meg egy nemzetközi kutatócsoport a Földtől mintegy 12,4 milliárd fényévnyi távolságra: 14, csillagokkal teli galaxis olvadt egybe az ősrobbanás után 1,5 milliárd évvel.
A YouTube-ra felkerült 10 perces animációs videóban az ősrobbanástól az ember megjelenéséig követhetjük nyomon a történéseket.
Mostantól bárki letöltheti Stephen Hawking 1966-ban készült doktori értekezését. A "Táguló univerzumok tulajdonságai" című disszertációt 24 évesen írta a Cambridge-ben végzett elméleti fizikus.
Az elektromágneses spektrum igen szűk tartományát lehet látni emberi szemmel, így az univerzum sem nyílik meg előttünk teljes valójában. De egy videóban megpróbálták érzékeltetni, milyen is lenne.
A Hubble űrteleszkóp felvételei alapján a tudósok új becsléssel álltak elő: tízszer több galaxis létezhet a világegyetemben, mint eddig gondoltuk.
Rengetegen élnek fényszennyezett környezetben, és nem is gondolnak arra, milyen elképesztő látványt vesz el tőlük ez a tény.
Elkészült a népszerű videó második része, ami a világegyetem szélénél is tovább megy.
650 milliárd köbfényév – ekkora teret mutat be az a 3D-s térkép, amely éveken át készült. Nem a látványosság, hanem az univerzum megértése érdekében.
Majdnem felére csökkent az univerzum energiakibocsátása kétmilliárd év alatt - derül ki egy nemzetközi kutatócsoport tanulmányából, amely az eddigi legjobb becslést készítette arról, hogy milyen sebességgel "gyengül" a világegyetem.
A BBC interaktív grafikája lélegzetelállító módon szemlélteti az univerzum nagyságát, miközben egy sor érdekes tényt is felvonultat.
Az alábbi weboldalon számtalan csillagot fedezhetünk fel, s még virtuális utazást is tehetünk Naprendszerünkön belül és kívül.
12 milliárd naptömegű fekete lyukat fedeztek fel kutatók az univerzum fiatal korából. A galaxis, amelynek szívében elterül, olyan fényes, mint 420 ezer milliárd Nap együttvéve.
Elkészítette az eddigi legátfogóbb, az univerzum sötét anyagát ábrázoló térképet egy brit-kanadai kutatócsoport.
Nem ideális gáz, hanem folyadékszerű anyag keletkezett az ősrobbanás után – ennek az anyagnak a tulajdonságait vitatták meg egy budapesti konferencián, amelyet nehézion- és részecskefizikusok tartottak. Az új elméleteket egy japán professzor mutatta be, aki a magyar és a más országokból érkezett szakértőkkel vitatta meg az eredményeket.