Lenyűgöző videó az univerzum szerkezetéről
Az alábbi videó a jelenlegi legpontosabb ismereteink szerint mutatja be az univerzumot.
Az alábbi videó a jelenlegi legpontosabb ismereteink szerint mutatja be az univerzumot.
Amerikai csillagászok közzétették az univerzumról készült eddigi legrészletesebb égbolttérképet, amelyet a digitális égboltfelmérési projekt (Sloan Digital Sky Survey, SDSS) során gyűjtött felvételekből állítottak össze.
Egy chilei teleszkóp segítségével vették észre a Földtől eddigi legtávolabbinak számító galaxist, amely több mint 13 milliárd fényévnyi messzeségben található.
Először azonosítottak vizet és szerves vegyületeket egy aszteroidán - közölték a Nature tudományos magazin csütörtökön megjelent számában, mérföldkövet jelentő tanulmányukban csillagászok.
A Világegyetem méretére és korára, valamint az univerzum tágulásának sebességére vonatkozó számításokat most egy új, precíz módszerrel támasztották alá, amely a galaxisokat optikai "lencsékként" alkalmazza, hogy más galaxisokat vizsgáljon rajtuk keresztül.
Új világrekordot állított fel a Hubble-űrteleszkóp. Segítségével a tudósok minden eddiginél távolabbi pontokat láttak meg az univerzumban. Mindez nemcsak távolsági, hanem időbeli rekord is, hiszen így a Big Bang, az ősrobbanás után 600-800 millió évvel kibocsátott fénysugarakat észlelte a teleszkóp.
Tudósoknak sikerült megerősíteniük egy 2003-as megfigyelés eredményeként, hogy az univerzum egyik legpusztítóbb jelensége az úgynevezett hipernóva. Ezek a csillagrobbanások ezerszer annyi energiát bocsátanak ki magukból, mint egy normál szupernóva.
Az univerzum szélén, az általunk már nem belátható régiókban van valami nagy - derül ki egy amerikai kutatásból. Több mint ezer galaxisklaszter halad óriási sebességgel ugyanazon irányba, s egyes kutatók úgy vélik, ez egyértelmű jele annak, hogy más univerzumok vesznek minket körbe - írja a New Scientist.