#választójogi reform

Megkötné a bizonytalan választók kezét a Fidesz
 

Megkötné a bizonytalan választók kezét a Fidesz

A párt indoklása szerint a felelőtlen ígérgetésnek, a populizmusnak akar véget vetni az a Fidesz vezetőségében felvetődött ötlet, amely arra kötelezné a választókat, hogy egy-két hónappal a szavazás előtt tegyék nyilvánvalóvá voksolási szándékukat. Ha mégsem veszik nyilvántartásba magukat, nem szavazhatnak. Bár az elképzelésről még nem született döntés, információink szerint a párt elnökségéből többen támogatják, és Orbán Viktor sem ellenzi. Mind a 2002-es, mind a 2006-os választásokat az utolsó percig bizonytalankodók döntötték el.

M. László Ferenc M. László Ferenc


Bajnai-alapítvány:
 

Bajnai-alapítvány: "ez nem demokratikus választási rendszer"

A Bajnai Gordon volt miniszterelnök által létrehozott Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány számítása szerint a Fidesz választásitörvény-tervezete az egyéni választókerületek összevonásával olyan szisztémát javasol, amellyel a jobboldal 2002-ben és 2006-ban is parlamenti többséget szerzett volna, tavaly pedig a mandátumok 87 százalékát begyűjtötte volna. Az alapítvány szakértői úgy ítélik meg, hogy ez nem demokratikus választási rendszer.

MTI MTI

Lázár megmondta, mihez ragaszkodik a Fidesz
 

Lázár megmondta, mihez ragaszkodik a Fidesz

Nincs kőbe vésve a Fidesz választási reformkoncepciója, a kormánypárt néhány alapvető tézistől eltekintve nyitott az ellenzék javaslataira – jelentette ki Lázár János egy keddi bizottsági meghallgatáson, ahol a többi parlamenti párt képviselőinek válaszolt. Pártja többek között kész csökkenteni a bejutási küszöböt, változtatni a kopogtatócédula-gyűjtés jelenlegi rendszerén, igaz, Lázár a legfontosabb kérdésekre nem válaszolt. Így arra sem, miért akarja túlkompenzálni a győztes képviselőket a Fidesz, és miért ragaszkodik a második forduló eltörléséhez.

hvg.hu hvg.hu

Mennyire demokratikus a Fidesz új választási rendszere?
 

Mennyire demokratikus a Fidesz új választási rendszere?

Egyelőre nehéz eldönteni, hogy demokratikus választási rendszere lesz-e 2014-ben Magyarországnak – olvasható a Bajnai Gordonhoz köthető Haza és Haladás Alapítvány blogbejegyzésében. Az elemzés szerint a Fidesz javaslata aránytalanabbá teheti a rendszert és túldíjazná a választások győzteseit.

hvg.hu hvg.hu

„Anno én tiszteltem Gyurcsányt” - Schiffer András az LMP helykereséséről
 

„Anno én tiszteltem Gyurcsányt” - Schiffer András az LMP helykereséséről

Pár éve még nehézséget okozott neki, hogy Gyurcsány Ferencet személyében támadja, mert évtizedekkel ezelőtt tisztelte, amiért szembeszállt az előző rendszer privilégiumaival, ám később a "neoliberális politika", a mutyigyanús ügyletek miatt már változott a helyzet. Az LMP arra törekszik, hogy akár önálló erőként le tudja váltani a kormányt 2014-ben, és ha a Fidesz magára szabja a választási rendszert, kész a Jobbikkal és az MSZP-vel is együttműködni. Schiffer András frakcióvezetőt a legkisebb ellenzéki párt kitörési lehetőségeiről kérdeztük.

M. László Ferenc M. László Ferenc