Találtak egy új vércsoportot, jelenleg csak egy embernek van ilyen a világon
2011 óta vizsgálták, de csak most sikerült minden kétséget kizáróan megerősíteni, hogy egy, jelenleg a 60-as éveiben járó francia nő vére páratlan a világon.
2011 óta vizsgálták, de csak most sikerült minden kétséget kizáróan megerősíteni, hogy egy, jelenleg a 60-as éveiben járó francia nő vére páratlan a világon.
Brit kutatók több évtizeden át vizsgálták, mi okozhatta, hogy egy 1972-ben vizsgált terhes nő véréből hiányzott egy antigén. Bár a rendellenesség ritka, mostantól azok is biztonságosan kaphatnak vért, akiknek ilyen problémájuk van.
Hogy melyik vércsoporthoz tartozik valaki, az születésétől kezdve adott és állandó. Magának a vérnek a típusa viszont, úgy néz ki, mégsem annyira állandó, skandináv kutatóknak ugyanis sikerült A és B típusú vért univerzális donorvérré alakítaniuk.
Egy, a Blood című folyóiratban csak nemrég közzétett kutatás enged betekintést a vércsoportok egy újabb, de kevéssé ismert típusába, az Er-be.
A cambridge-i tudósok egy enzim segítségével vonták ki a beültetésre váró vesében lévő anyagokat.
Kapcsolatot mutattak ki bizonyos vércsoportok és 49 betegség fokozott kockázata között a svédországi Karolinska Intézet kutatói, akik több mint ötmillió svéd ember adataira és csaknem ezer betegségre terjesztették ki a tanulmányukat, megállapítva egyebek között, hogy a B-s vércsoport védelmet nyújthat a vesekövek ellen.
Újabb adatokkal szolgált az a nagy, több százezer páciens részvételével zajló kutatás, amely a Covid–19 és a vércsoport típusa közti kapcsolatot vizsgálta. Az eredmények megerősítették, hogy nem egészen mindegy, kinek milyen a vércsoportja.
A betegek génelemzése alapján egy nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy a vércsoport befolyásolhatja a Covid-19 súlyos kimenetelét.
A kétéves Zainab Mughal véradókat keres, mivel kezelése mellett folyamatos vérátömlesztésre van szüksége.
Egy japán kutatás kimutatta, hogy az A vércsoportú férfiaknál a prosztatarák nagyobb valószínűséggel újul ki sikeres műtét után.
Több mint 60 év után francia és kanadai tudósoknak sikerült feltárniuk egy igen ritka vércsoport - a Vel-negatív - genetikai és molekuláris okát. Egy molekula, az SMIM1 fehérje hiánya a felelős azért, hogy ilyen vércsoport alakul ki.
A TNS Infratest vizsgálatában 958 tesztalanyt kérdeztek meg az autójuk és a testük tulajdonságairól.
A nők vércsoportja is befolyásolhatja termékenységüket, idézte amerikai kutatók megállapítását a The Daily Telegraph című brit napilap.
Kifejlesztették az első olyan tesztcsíkot, amivel azonnal meghatározható a személy vércsoportja és csupán pár fillérbe kerül.