Nem nyugszik a két Korea
A két Korea között tovább folytatódott a nyilatkozatháború.
Észak-Korea föld-levegő rakétákat helyezett kilövőállásba nyugati partjainál a Dél-Koreával való Sárga-tengeri határ közelében - jelentette vasárnap a Yonhap dél-koreai hírügynökség.
A Koreai-félsziget közelében megtartandó amerikai-dél-koreai flottagyakorlat, mint ahogy a múltban sem, ezúttal sem irányul Kína ellen - jelentette ki pénteken Washingtonban Darryn James százados, a Pentagon szóvivője.
Dél-Korea, az USA és Kína is a status quo és ezzel együtt az észak-koreai rezsim fenntartásában, életben tartásában érdekelt - véli Matura Tamás, a Magyar Külügyi Intézet szakértője. Szerinte a phenjani hatalom széthullása - akár háború, akár belső összeomlás útján - összehasonlíthatatlanul nagyobb károkat okozna a környező országoknak, mint a jelenlegi, aránylag alacsony intenzitású konfliktus.
Ágyúzás döreje hallatszott pénteken azon a szigeten, amelyet a héten Phenjan megtámadott. Észak-Korea nem sokkal előtte jelentette ki, hogy Dél-Korea hadgyakorlata egyre közelebb hozza a háború lehetőségét.
A phenjani vezetés hivatalos hírügynöksége, a KCNA útján pénteken közölte: a vasárnap kezdődő dél-koreai-amerikai tengeri hadgyakorlat a háború szélére sodorja a Koreai-félszigetet.
Barack Obama amerikai elnök telefonos, közvetlen megbeszélésre készül kínai kollégájával, Hu Csin-taóval.
A dél-koreai elnök, Ri Mjong Bak utasítást adott arra, hogy jelentősen erősítsék meg a biztonsági intézkedéseket a Sárga-tenger Észak-Koreához közel eső térségében.
A dél-koreai média kormányforrásokra hivatkozva csütörtökön jelentette: egy nappal a dél-koreai sziget ágyúzása előtt Kim Dzsong Il és fia, Kim Dzsong Un, azon a tüzérségi támaszponton járt, ahonnan leadták a lövéseket.
Tommy Vietor, a Fehér Ház szóvivője szerdán közölte:Barack Obama amerikai elnök a nap folyamán több ízben kapott tájékoztatást a koreai konfliktus ügyében, a nemzetbiztonsági kabinet pedig szünet nélkül dolgozik a konfliktus megoldásán.
Észak- és Dél-Korea ismét összetűzésbe keveredett kedden, miután Észak-Korea több tucatnyi ágyúlövést adott le egy dél-koreai szigetre, vitatott tengeri határuk közelében. Az elmúlt évek legsúlyosabb Korea-közi fegyveres agreszióját több nagyhatalom és az ENSZ is elítélte. Észak-Korea akcióját az 1953-ban kötött fegyverszüneti megállapodás durva megsértésének tartják. Az összetűzés azután kezdődött, hogy Phenjan figyelmeztette Szöult: fejezze be a hadgyakorlatokat a térségben. Miután a dél-koreaiak megtagadták a kérést, és a vitatott hovatartozású vizek felé lőttek, az észak-koreaiak Jonpjong szigetének ágyúzásával vágtak vissza.
Kan Naoto japán kormányfő arra kérte Kínát, hogy segítsen megfékezni Észak-Koreát, amelynek tüzérsége az előző nap ágyúzott egy dél-koreai szigetet.
Nem lesz háború, egyszerűen azért nem, mert a kínaiak nem akarják – véli Zentai Péter mai riportalanya, a Korea Herald című, tekintélyes szöuli lap belpolitikai szerkesztője, Kim Kyung-ho. A telefoninterjú ráadásul azt sejteti, hogy az erősnek, félelmetesnek tetsző Észak-Korea valójában papírtigris.
Barack Obama amerikai elnök kedden ígéretet tett rá, hogy megvédelmezi a szövetséges Dél-Koreát a "szégyenletes" észak-koreai támadás után. A két szövetséges ország közös hadgyakorlatot is tart. Phenjan eközben felüggesztette az Észak-Koreának küldött segélyeket. A megtámadott szigeten két újabb holttestre bukkantak.
Az amerikai védelmi minisztérium elítélte azt a tüzérségi támadást, amelyet Észak-Korea egy dél-koreai sziget ellen hajtott végre. Amerika ugyanakkor korainak tartja még arról tárgyalni, hogy milyen katonai lépésekkel rettenthetné el az Egyesült Államok a kommunista rezsimet egy újabb csapástól.
Bár Észak-Korea hivatalosan a tengeri határa mentén megkezdett dél-koreai hadgyakorlat miatt támadta meg kedden a kis dél-koreai szigetet, Jonpjongot, a szakértők egy része szerint más állhat a halálos áldozatokkal és civilek megsebesítésével járó ágyúzás mögött: Kim Dzsong Il ezzel is segítené a phenjani hatalom átadását legkisebb fiának.
A külügyminisztérium keddi közleményében azt írta: határozottan elítélik Észak-Korea felelőtlen akcióját, amely az Észak és Dél között érvényben lévő fegyverszüneti megállapodás durva megsértését jelenti.
Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő úgy véli, Észak-Korea a fennmaradásáért küzd, és egyáltalán nem számítanak az emberi áldozatok, sem az eszközök.
Újabb katonai csapással fenyegette meg egymást kedden a két Korea, miután néhány órával korábban tüzérségi párbaj zajlott le közöttük.
Komoly piaci hatásokról számoltak be londoni felzárkózó piaci elemzők a Dél-Korea ellen végrehajtott keddi észak-koreai tüzérségi támadás után. Mint kiemelik, a piacokat most már aggasztja a kockázat, hogy a két Korea közötti fegyveres incidensek gyakoribbá és súlyosabbá válnak.