Die Welt: "kérdéses, hogy Orbánt meg lehet-e állítani"
Orbán Viktorral, a Fidesszel és Gyurcsányék felelősségre vonásával foglalkozik a Die Welt című konzervatív német lap legfrissebb számában.
Orbán Viktorral, a Fidesszel és Gyurcsányék felelősségre vonásával foglalkozik a Die Welt című konzervatív német lap legfrissebb számában.
Demokratikus felvetés felkérni a parlament illetékes bizottságát, hogy nézze meg, felelősségre vonható-e Gyurcsány Ferenc az államadósság miatt – mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Szijjártó Péter. A miniszterelnök szóvivőjét arról is kérdeztük, eddig miért nem válaszoltak Tétényi Éva megkereséseire, és hogy vannak-e önálló gondolatai Orbán Viktornak, vagy mindent Hegedűs Zsuzsa talált ki eddig, ami a Fidesznek fontos.
Hirtelen az Egyesült Államok tavalyi hazai összterméke (GDP) fölé ugrott a szövetségi állam adóssága szerdán, egy nappal az után, hogy a törvényhozás döntött az adósságplafon megemeléséről - derült ki a washingtoni pénzügyminisztérium adataiból.
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes szerint a jelenlegi büntető törvénykönyv (Btk.) tartalmazza azokat a tényállásokat, amelyek alapján megfelelő bizonyítékok esetén felelősségre lehet vonni volt miniszterelnököket az államadósság növekedése miatt.
Az MSZP szerint a kormány csak saját tétlenségéről próbálja elterelni a figyelmet az államadósság ügyével.
A miniszterelnök szóvivője az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: intenzív ősz jön, komoly jogalkotási munka kezdődik. Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy nem boszorkányüldözés az államadósság növekedéséért felelősségre vonni a volt állami vezetőket.
Már önmagában pikáns, hogy az az ember, aki kinevezése utáni egyik első megszólalásával romba döntötte a forint árfolyamát, és önös politikai érdekből közvetlenül kimutatható, azonnali károkat okozott háztartások százezreinek, most általános gazdaságpolitikai hibákat szeretne másokon számon kérni és jogi felelősséget hárítani rájuk - írja Oszkó Péter blogján.
Egyre valószínűtlenebbnek tűnik az Egyesült Államok csődje, viszont még mindig kérdéses a hétfő reggelre összerakott pénzügyi megállapodás támogatása a törvényhozásban. Kommentárok szerint a tervezet elfogadása sem jelent hosszú távú megoldást, az ország jó hírnevén pedig már megesett a csorba.
Ahogy ismertté válnak a „nagy kompromisszum” részletei, amelyek nyomán az Egyesült Államok elkerülheti a korlátozott pénzügyi csődöt, elemzők egyre inkább arra a következtetésre jutnak, hogy Amerika a Tea Party, a republikánusok jobboldalának foglyává vált. A hvg.hu-nak adott interjúban a mozgalom szóvivője még így is túlzott republikánus engedményekről beszélt. Annak viszont örül, hogy Obama szerinte belátta, az „amerikai nemzetnek elege van belőle”.
Felelősségre kell vonni Medgyessy Pétert, Gyurcsány Ferencet, Bajnai Gordont és kormányaikat az államadósság brutális növekedéséért 2002 és 2010 között - ezt állapította meg négy és fél hónap alatt az elmúlt nyolc év adósságnövekedését vizsgáló albizottság. Azt, hogy a jogi felelősségre vonás hogyan törénhet meg, azt az albizottság megkérdezi majd az alkotmányügyi és a költségvetési bizottságtól.
A jelenlegi probléma nem gazdasági természetű, hanem egyszerűen politikai: az amerikai kormány ügyetlen, az ellenzék egy része pedig túl dogmatikus - véli a Véleményvezér blog szerzője.
Szijjártó arra kéri majd az államadósság emelkedésének okát vizsgáló parlamenti albizottságot, hogy a grémium kérje fel az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságát, vizsgálja meg, milyen jogi lépésekkel alakítható a politikai felelősség jogi felelősséggé.
Év végére a Szabadság-szobor melléig érne az Egyesült Államok adóssága, ha 100 dollárosokból hordanánk össze a pénzt egy focipályányi területre. Amerika hosszú távú adósságából pedig egy szuper-felhőkarcolót is felépíthetnénk.
A miniszterelnök szerint a régi nyugati életmód fenntarthatatlan, rövidesen összeomlás következik be, aminek az államadósság a fő oka. Orbán úgy vélte, hogy Magyarországnak gyorsuló sebességgel kell távolodnia a válságba került zónától: nem kell sajnálni a hanyatló Nyugatot, mert az a világ börtön.
Kivonultak a republikánusok helyi idő szerint pénteken a Fehér Házzal folytatott, az amerikai adósságplafon megemeléséről szóló, hetek óta tartó tárgyalásokról.
Varga Mihály, a Fidesz alelnöke arról beszélt a Gazdasági Rádiónak adott interjúban, hogy az erős svájci frank akár fél százalékponttal is visszavetheti a gazdasági növekedést.