A NASA új hajtóművével a Marsról indítana rakétákat, és már ki is próbálták – videó
A NASA valamikor a 2030-as évek elején hozná el a Marson begyűjtött mintákat a Földre, ehhez viszont új rakétára és hajtóműre van szükség.
A NASA valamikor a 2030-as évek elején hozná el a Marson begyűjtött mintákat a Földre, ehhez viszont új rakétára és hajtóműre van szükség.
Hiába a Titan évekkel korábban előjelzett tragédiája, a cég társalapítójának nagyravágyó tervei vannak, csak ezúttal nem a víz alatt, hanem az űrben: szerinte jó ötlet lenne embereket küldeni egy, a Vénusz légkörében lévő űrállomásra.
A tervek szerint 2025-ben kezdheti meg a működését a NASA Flight Dynamic Research Facilty nevű szélcsatorna, ami 40 méter belmagassággal rendelkezik majd.
A NASA arra kérte két partnerét, hogy tervezzenek különböző feladatokra használható szkafandereket. Az egyiket a Holdon is lehetne viselni, a másikkal a Föld körül keringve lehetne űrsétát tenni.
Kína szerint a világ minden tájáról érkeznek majd tudósok abba a komplexumba, ahol az űrbe szánt technológiákat lehet tesztelni ottani körülmények között, de a Földön.
Elon Musk szerint az újabb tesztnél már 60 százalék lesz annak esélye, hogy a SpaceX legfontosabb űreszköze, a Starship Föld körüli pályára fog tudni állni.
A NASA egy, a ChatGPT-hez hasonlóan működő rendszert fejleszt, hogy az segítsen majd az űrhajósoknak.
Tizennégy űrhajós közreműködésével végzett vizsgálattal derítették ki tudósok, hogy miért gyengül mikrogravitációs környezetben az asztronauták immunrendszere.
A misszión először járt arab nő Rajjánah Barnavi szaúdi őssejtkutató személyében.
Különleges kísérletet végeztek nemrég az egyik kis szlovák reptéren: egy miniatűr űrsikló segítségével 1000 darab űrhajósnak öltözött Lego-figurát indítottak útnak. Videó is készült.
Francia kutatók egy tucat önkéntes bevonásával vizsgálják a Földön, milyen hatással lehet az emberre egy hosszabb távú űrutazás.
Már több évtizeddel ezelőtt felmerült, hogy érdemes lenne férfiak helyett nőket küldeni a világűrbe, elsősorban a hölgyek alacsonyabb testsúlya és oxigénfelhasználása miatt. Bár a felvetés logikusnak tűnt, nem győzte meg a NASA-t, de más országok űrkutatási szervezeteit sem. 2000-ben viszont ismét előkerült az ötlet, elsősorban a Mars-utazással kapcsolatban. Geoffrey Landis amerikai repülőgépmérnök egyenesen azt javasolta, hogy egy ilyen űrmissziót teljes egészében női legénységgel teljesítsenek. Nemrégiben komoly megerősítést kapott a mérnök.
Az amerikai Space Perspective szerint már többen is érdeklődtek a vállalatnál, hogy szeretnének a világűr szélén összeházasodni. A cég ezzel történelmet írna.
Bár Oroszország egy éve még arról beszélt, hogy elhagyja a Nemzetközi Űrállomást és sajátot épít, a jelek szerint ez az évtized második feléig biztosan nem fog bekövetkezni.
Az amerikai hatóságok jelentése szerint a SpaceX felrobbantott űrhajójának darabjai 385 hektáros – másfél négyzetkilométeres – területen szóródtak szét.
Jared Isaacman amerikai milliárdos a SpaceX segítségével a Crew Dragon űrhajó fedélzetén indulhat el a világűr felé, valamikor 2023 nyarának végén. Az űrturista egy űrsétára is elmehet.
A francia Zephalto 2025-ben indítaná útnak az első ballonját, ami egyszerre hat utast tud a világűr szélére elvinni. Évente 60 járattal számolnak.
Hétfőn elmaradt, csütörtökön azonban újból megkísérli a Starship és a Super Heavy indítását az Elon Musk-féle SpaceX.
Hosszas késlekedés után kapta meg az engedélyt a felszállásra a világ legnagyobb rakétája és űrhajója, ezért is érthető a felfokozott érdeklődés az Elon Musk-féle SpaceX hétfői történelmi küldetése előtt. Mutatjuk, mire lehet számítani és hol lehet megnézni a Starship szűzrepülését.
A Kínai Tudományos Akadémia nemrég sikerrel végezte el azt a rakétatesztet, ami a jövőben a függőlegesen leszállni képes rakétákhoz vezethet.