szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA valamikor a 2030-as évek elején hozná el a Marson begyűjtött mintákat a Földre, ehhez viszont új rakétára és hajtóműre van szükség.

A NASA az eddigi legösszetettebb küldetésére készül, ami végre segíthet kideríteni: volt-e élet valaha a Marson. A szervezet Perseverance nevű rovere már javában gyűjti a mintákat a bolygó felszínéből, melyeket a következő évtized első felében hoznának el a Földre a tudósok.

Ehhez azonban olyan megoldásra van szükség, amelyhez hasonlóra sem volt eddig példa: egy idegen bolygó felszínéről kell indítani rakétát. Ahhoz, hogy ez sikerüljön, nem elég a már meglévő technológiára támaszkodni, olyan hajtóművet kell fejleszteni, amely képes lehet elvégezni ezt a feladatot.

A NASA közlése szerint a munkálatok jól haladnak, nemrég már sikerült az első tesztet is elvégezni egy ilyen hajtóművel.

A hajtóművet azért is kellett újragondolni, mert a hagyományos megoldás nem bírja ki a Marson tapasztalható rendkívüli hideget. A NASA már hidegben és vákuumban is kipróbálta az újdonságot, és a beszámoló szerint remekül teljesített.

A jövőben azonban tovább kell majd tesztelni a szerkezetet, hogy az is kiderüljön, bírja-e az utazás jelentette stresszt – például a rázkódást.

A tervek szerint a Mars Sample Return nevű küldetés 2028 nyarán indul majd útnak. Két évbe telik majd, mire eléri a vörös bolygót, majd egy újabb évbe, hogy begyűjtse a Perseverance által elhagyott mintákat. Ezek után jöhet az indítás, amire 2030 elején kerülhet sor.

Mindez ugyan jól hangzik, azonban kérdéses, hogy valóban lesz-e a küldetésből valami. A NASA költségvetését nemrég megvágták, ezért kevesebb pénz jut a küldetésre, mint amennyi kellene. A szervezet egyébként külön létesítményt építene, ahol csak a marsi minta feldolgozása folyna.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!