Visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomásról az Axiom Space második, magánszemélyeket szállító űrhajója
A misszión először járt arab nő Rajjánah Barnavi szaúdi őssejtkutató személyében.
MTI
Visszatértek a Földre az Axiom Space magánvállalat által szervezett második, magánjellegű űrmisszió utasai helyi idő szerint kedd este. A misszión először járt arab nő Rajjánah Barnavi szaúdi őssejtkutató személyében.
Barnavi és társai – köztük Ali al-Karni, a szaúdi királyi légierő vadászpilótája - nyolc napot töltöttek a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), hazatérésük a SpaceX amerikai magánvállalat Crew Dragon űrkapszulája segítségével történt, az űrkapszula Florida közelében ért földet. A landolást a SpaceX és a houstoni székhelyű Axiom Space az interneten élőben közvetítette.
A SpaceX Falcon 9 rakétával fellőtt Dragon űrkapszula egy, az Axiom alkalmazásában álló nyugalmazott NASA-űrhajós, a pályafutása során minden más amerikainál több időt - 665 napot - az űrben töltő asztronauta, Peggy Whitson parancsnoksága alatt indult el május 21-én a floridai Kennedy Űrközpontból űrbéli kirándulására. A pilóta feladatait John Shoffner amerikai üzletember, egy autóversenyző csapat tulajdonosa látta el.
Az Axiom nem hozta nyilvánosságra, hogy a résztvevők mennyit fizettek a tíznaposra tervezett küldetés lebonyolításáért, de a cég korábban utalt arra, hogy a jegyek ára személyenként 55 millió dollár.
A vállalat idén további "űrturistáskodást" is tervez.
(Borítóképünkön az Axiom-2 küldetés legénysége: Peggy Whitson, John Shoffner, Ali al-Karni és Rajjánah Barnavi a Nemzetközi Űrállomáson. Forrás: AFP PHOTO / NASA TV / HANDOUT.)
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.