szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kína szerint a világ minden tájáról érkeznek majd tudósok abba a komplexumba, ahol az űrbe szánt technológiákat lehet tesztelni ottani körülmények között, de a Földön.

Nemcsak az űrben, a Földön is épített egy űrállomást Kína – derül ki a hongkongi South China Morning Post cikkéből. A szimulált környezet Harbin városában található. A lap szerint a földi űrállomás lényege, hogy bizonyos eszközöket és kísérleteket már itt is tesztelni lehessen, mielőtt azokat az űrbe vinnék.

Az Interesting Engineering azt írja, az első űrhajósok már meg is kezdték a szerkezet tesztelését. A létesítmény lehetővé teszi azt is, hogy az olyan eszközöket, mint a műholdak egységei vagy a szkafanderek, már előzetesen is kipróbálhassák.

Több olyan részleget is kialakítottak a szerkezeten belül, amelyben például mikrogravitációs környezetet, gyenge mágneses mezőket, az elektromágneses sugárzást vagy az űrporral való találkozást lehet szimulálni. Az egyik kamra az űrbéli sugárzást szimulálja: a kínai lap szerint ez áll a legközelebb ahhoz a körülményhez, ami a világűrben várja az asztronautákat.

Elindult a NASA nagy kísérlete: 378 napig lesz a szimulált Marson négy tudós

A NASA 3D-nyomtatással készített olyan életteret, amilyenhez hasonlóban majd a Marson dolgozó tudósok is élni fognak. A cél, hogy kiderüljön, milyen fizikális és mentális kihívásokra kell felkészülniük a majdani telepeseknek.

A szerkezet egyik kamrája a Hold felszínén uralkodó körülményeket is szimulálja. Így kideríthető, milyen hatással van a regolit az űrhajóra, a szkafanderre és a rakétára. Erre azért van szükség, mert Kína tervei szerint 2030-ban az első űrhajósai eljuthatnak a Holdra.

A komplexum további, nem mellékes előnye, hogy ilyen környezetben jóval olcsóbb és biztonságosabb tesztelni, mint fent az űrben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!