Zöldhasú

Zöldhasú

Nem nevezhető ma már korszerű szereplőnek a pénzügyi szférában az, amelyik működésében nem tart kiemelt fontosságúnak egy sokak számára még új, valójában már nagyon is élő szempontrendszert, az ESG-t. De mit is rejt ez a mozaikszó, miként vizsgálja a környezetre (Environmental), a társadalomra (Social) és az irányításra (Governance) vonatkozó hatásokat? Sorozatunkban bemutatja, miről is szól az erre vonatkozó uniós szabályozás, és egyébként is, mit jelent a pénzügyi szféra zöldítése.



„Jézusom, ez egy kiégett kukoricamező volt, most meg fák állnak itt!
 

„Jézusom, ez egy kiégett kukoricamező volt, most meg fák állnak itt!"

Néha a legegyszerűbb dolgok tűnnek a legbonyolultabbnak – mondja Poisson-Angeli Barbara, aki két budapesti étterem tulajdonosaként úgy döntött: mindenki számára bebizonyítja ennek az ellenkezőjét. Kisvállalkozóként nem csak azt igyekszik megmutatni másoknak is, hogyan lehet összeegyeztetni a környezeti és a társadalmi szempontokat a sikeres működéssel, de pofonegyszerű módot talált arra, hogyan tehet bárki a fenntarthatóságért úgy, hogy közben jól érzi magát. Csak egy kis gin kell hozzá, tonikkal felöntve.


Honnan fogom tudni, hogy a bankom is komolyan veszi, amit elvár tőle az EU?
 

Honnan fogom tudni, hogy a bankom is komolyan veszi, amit elvár tőle az EU?

Egy sor kötelezettséget ró a tagállamokban – így Magyarországon is – működő bankokra az Európai Unió, részben azért, hogy ellenállóbbak legyenek a klímaváltozás hatásainak, részben pedig, hogy jobban hozzájáruljanak a klímaváltozás hatásainak kordában tartását szolgáló célok teljesítéséhez. De honnan tudhatjuk, mennyire veszik ezt komolyan?

hvg.hu hvg.hu

Nem is olyan nehéz zöldnek lenni a bankolásban, csak ne dőljünk be a csalóknak
 

Nem is olyan nehéz zöldnek lenni a bankolásban, csak ne dőljünk be a csalóknak

A gazdaság és környezet fenntarthatósága nem csak az iparban jelenik meg: a bankoknak, a pénzügyi intézményeknek is olyan termékeket kell kidolgozniuk, amelyek segítik ezt. És nem csak zöld beruházások finanszírozására kell gondolni, hanem olyan mindenki által használható dolgokra, mint például az, hogy a bankfiók helyett az interneten intézzük ügyeinket, vagy éppen készpénz helyett bankkártyával fizetünk. Mindez azonban kockázatokkal jár. Hogyan tudunk egyszerre fenntarthatók lenni a pénzügyeinkben anélkül, hogy kitennénk magunkat az internetes csalásoknak?

Gonda Gréta Gonda Gréta