Csak az elmúlt egy héten négy gyermek került be a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetbe gombelem lenyelése miatt – közölte az intézmény.
Három esetben endoszkópos eljárással sikerült eltávolítani az elemet, de az egyik gyerek már „olyan súlyos károsodással érkezett, hogy intenzív osztályos kezelésre és műtüdő (ECMO) támogatásra szorul”. A negyedik esetben nyaki műtéttel kellett eltávolítani a lenyelt tárgyat.
A kórház tájékoztatása szerint évről évre nő a hasonló esetek száma: tavaly összesen 777, idén júniusig pedig már több mint 630 gyerek járt náluk amiatt, hogy lenyelt valamit – a leggyakrabban pénzérmét, nyalókapálcikát, díszkavicsot, hajcsatot, mágnest vagy gombelemet.
Utóbbi rendkívül veszélyes, mivel nyállal érintkezve rövid időn belül – már akár húsz perc alatt is – fekélyhez, szövetelhaláshoz, perforációhoz, a légutak és a mellüreg súlyos, életveszélyes sérüléséhez, vérzéséhez vezethet.
Arról, hogy mi történik, ha gombelem kerül a szervezetbe, a kórház szemléltető videót is készített:
https://www.youtube.com/watch?v=WzcJ9u1ufxw
A szakemberek arra kérik a szülőket, hogy fordítsanak különös figyelmet a gombelemek tárolására, és ha a gyerekük véletlenül mégis lenyel egyet, azonnal forduljanak orvoshoz.
Semmi esetre se adjanak enni vagy inni a gyereknek, ne hánytassák, és ne próbálják meg „lehajtani” az elemet. Azt se várják meg otthon, hogy távozik-e a széklettel.
A gombelemlenyelés tünetei lehetnek:
- nyelési nehezítettség,
- fokozott nyálzás,
- öklendezés vagy hányás,
- köhögés,
- mellkasi fájdalom,
- rekedtség,
- légzési nehézség,
- étvágytalanság.
Nyitóképünk illusztráció. Fotó: HVG / Túry Gergely