Der Standard-kommentár: Ausztriának még egy éve van, utána jön Orbanisztán
A Szabadságpárt vezetője, Herbert Kickl május 1-jén egy linzi sörsátorban már győzelemittas beszédet tartott.
A Szabadságpárt vezetője, Herbert Kickl május 1-jén egy linzi sörsátorban már győzelemittas beszédet tartott.
Marija Lvova-Belova, aki ellen – az orosz elnökkel egyetemben – elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Büntetőbíróság, exkluzív interjút adott a Vice Newsnak, és tagadta, hogy törvénytelenül deportálták gyerekek ezreit Ukrajnából, és azt sem ismerte el, hogy agymosásnak tették ki őket.
A Financial Times vezető külpolitikai elemzője szerint egyedül Kína képes érdemi engedményekre kényszeríteni Moszkvát, ideértve, hogy vonuljon ki a megszállt területek egy részéről, és ne akarja teljesen tönkretenni Ukrajnát.
Az uniós támogatásról, a korrupcióról és a magyar kormány vállalásairól lesz szó Johannes Hahn költségvetési biztos és Orbán Viktorral mai budapesti találkozóján. A pápa tükröt tartott az orbáni államnak, a háborúról pedig ellentmondó üzeneteket küldött budapesti látogatásán. 130 értelmiségi követeli Navalnij szabadlábra helyezését. Oroszország már nem szolgáltat adatokat a nemzeti jövedelem alakulásáról az IMF-nek. Putyin dezinformációs háborújában Tucker Carlson csak az egyik eszköz volt. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Páratlan, ami Oroszországban történt, hogy felszámoltak egy diktatúrát, majd pár évtized múltán visszaállították. Hogyan lehet ez? Jan Claas Behrends, a kelet-európai térség és a modern diktatúrák, a háborúk elismert kutatója a Frankfurter Allgemeine Zeitungban adott magyarázatot.
Hogyan lehet megfogni az oroszok elleni szankciót kijátszó országokat? Miért súlyosbodik a világélelmezési válság? Hogyan próbálja megakadályozni az ukrán határőrség, hogy a katonakorú férfiak elmeneküljenek? Válogatás a nemzetközi sajtó írásaiból.
Nem világos, hol van a közös nevező Budapest és a Vatikán között.
Számos vezető lap beszámol Ferenc pápa budapesti látogatásáról. Volodimir Zelenszkij szerint, amit Magyarország tesz, nem egyeztethető össze a NATO-tagsággal. Egyelőre úgy tűnik, második forduló is lehet majd a török elnökválasztáson. Kína lesz az orosz-ukrán háború nagy nyertese. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az Orbán-kormány gyakorlatilag beismeri, hogy légi úton áthaladhatnak katonai rakományok az országon, írja a svájci lap tudósítója.
Ferenc pápa látogatása politikai ajándék Orbán Viktornak. Dicséret és ostorozás a pápa beszédében. Messzire vezet az ukrán gabona-vita. Mire kell a 12 konténerből álló elkülönítő a boszniai Lipa menekülttáborában? Válogatás a világlapok írásaiból.
A magyaroknak jelenleg csupán 39%-a tartja fontosnak az EU-t, ám tavaly még ez az arány 51%-volt. Korábban nem zavarta őket, hogy Orbán Moszkvának és Pekingnek udvarol, ám egyre nagyobb a gazdasági visszaesés, az infláció meghaladja a 25%-ot, és ez azért már hat. A legdrámaibban a fiatalok körében, akik közül sokan beállnak a Mi Hazánk NATO-ellenes zászlaja alá.
Az EU a következő hónapokban kíván tárgyalni arról, hogy feketelistára tegyék-e az orosz atomenergia-biznisz kulcsvállalatát, a Roszatomot, írja a lap szerzője, Makszim Kirejev.
New York Times-nagyinterjú Habsburg Eduárddal. A francia kormány áldását adta a Framatome nagyobb szerepvállalására a paksi bővítésben.A német befektetők háborognak, csökken Magyarország vonzereje. A 75 éves Izraelt immár belülről fenyegeti a legnagyobb veszély. Válogatás a világsajtó írásaiból.
A pápa Budapesten kényes egyensúlymutatványra kényszerül, írja közös cikkében az első számú francia lap kiküldött vatikáni tudósítója, Sarah Belouezzane, valamint Jean-Baptiste Chastand, aki Bécsből követi a közép-európai fejleményeket.
A demokrácia veszélyben van az egész világon. Az olyanok, mint Carlson, eljátszották a szerepüket, de a politikai katasztrófa nem következett volna be, ha nincsenek olyanok, akik ugyan mérsékeltnek hirdették magukat, ám tágra nyitották az ajtót a legradikálisabb szélsőség előtt, írja a Fox News-ügy nyomán a brit lap elemzője, Owen Jones.
A Fidesz egykori politikusa, most politológus a Die Weltnek adott interjút. Kína cápaként les Tajvanra, a támadást meg kell akadályozni. A lengyel kormány nem finanszírozza többé a tudományos akadémia holokausztkutatásait. Veszélyben a brit igazságszolgáltatás függetlensége? Válogatás a világlapok írásaiból.
A friss HVG-ben is 84 oldalon nyújtunk táplálékot azoknak, akik felelős döntéseket akarnak hozni az életben.
2024-ben Joe Bidennek nyernie kell ahhoz, hogy ne omoljon össze az a világ, amelyet át akarunk adni a gyerekeinknek, írja a többszörös Pulitzer-díjas Thomas Friedman a New York Timesban. Szerinte nagyon nem mindegy, mit tehet hozzá az elnök győzelméhez Kamala Harris, akivel ismét együtt indulna a versenyben mostani posztjáért.
Kínát nem legyőzni kell, az amerikai pénzügyminiszternek vannak más javaslatai. Az ukrán gabonastop nem csak a pénzről szól, illendő 2004-re emlékezni. Szudán és a demokrácia, egy vak hörcsög esélyei egy atom-tengeralattjáró megépítésére. Válogatás a világlapok írásaiból.
A Die Presse Wolfgang Benedeket, a Grazi Egyetem nyugalmazott professzorát, nemzetközi jogi szakértőt és az Amszterdami Egyetemen tanársegédként európai jogot oktató Stefan Salomont szólaltatja meg, akik szerint a túl sok menekültre hivatkozva sem lehet felülírni az EU-s szabályozást.