Die Zeit-kommentár: A keleti nukleáris erőművekben az atommag Oroszországtól függ
Az EU a következő hónapokban kíván tárgyalni arról, hogy feketelistára tegyék-e az orosz atomenergia-biznisz kulcsvállalatát, a Roszatomot, írja a lap szerzője, Makszim Kirejev.
A háború ellenére az érintett európai konszernek, sőt egész államok kitartanak a Roszatommal kialakított együttműködés mellett, így a Siemens is azon ügyködik, hogy leszállítsa Paks II-nek a vezérlőművet. A gond ott van, hogy az illetékes német hatóság mindeddig nem adta meg a zöld jelzést a több százmillió eurós szerződés teljesítéséhez. A cég engedelmes, azt hangoztatja, hogy természetesen eleget tesz az előírásoknak. Ezért nem szállította még le a berendezést, bár több tartományi kormány is azt kérte tőle, hogy ne táncoljon vissza.
Új Paks II.: Magyarország rosszul jár, Oroszország jól, és nem biztos, hogy lesz erőmű
A kormány a paksi bővítés szerződéseinek módosítására készül - miközben a jelenlegi keretek jók, a feltételek Magyarország számára előnyösek. Oroszországnak immár nincs szüksége uniós referenciára, már nem érdeke számára hátrányos feltételeket vállalni. A Roszatom nélkül jelen formájában nincs paksi bővítés, még az is kérdéses, szerepe mennyire csökkenthető.
Putyinnak az ilyesfajta kooperáció kezdettől fogva célja volt – mutat rá a szerző, Makszim Kirejev, aki Oroszországban született, Németországban nőtt fel, majd szabadúszó újságíróként visszatért egykori hazájába. Emlékeztet arra, hogy Szergej Kirijenko, a Roszatom főnöke az elején körbeutazta a fél világot, és mindenütt igen kedvező ajánlatot tett az érdeklődőknek reaktorok építésére, ideértve a fűtőelemek szállítását, valamint kedvező hitelek nyújtását. Ilyen komplett palettával a nyugati vetélytársak, mint az amerikai Westinghouse nemigen tudtak vetélkedni. (Mellesleg Kirijenko menetközben az orosz elnöki hivatal második emberévé avanzsált.)