Spiegel: Olaf Scholz már nem király, de meztelen
A német a miniszterelnök már nem számít vezető erőnek az Unióban, írja a német lap szerzője.
A német a miniszterelnök már nem számít vezető erőnek az Unióban, írja a német lap szerzője.
Orbán Viktor és a tekintélyuralmi magyar állam lenyűgözi az európai populistákat, köztük az Osztrák Szabadságpárt politikusait. Így volt ez Lengyelországban, ahol nyolc évbe telt, de sikerült újból a demokrácia útjára lépni – írja az osztrák lapban Bartosz Wielinski, a Gazeta Wyborcza főszerkesztő-helyettese.
Az Osztrák Szabadságpárt irányultsága miatt Oroszország, Irán és Kína titkosszolgálati információkhoz juthat Bécsen keresztül, írja a Neue Zürcher Zeitung. Matteo Salvini ahelyett, hogy az olasz vonatközlekedés problémáira koncentrálna, európai szélsőjobbos kapcsolatai építésével foglalkozik, írja a Times. Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója szerint a volt elnök győzelme esetén valóban kiléptetheti az USA-t a NATO-ból. Az Olasz Külpolitikai Intézet igazgatója megjegyzi, miközben a Közel-Kelet a nyílt háború szélén áll, Európa még mindig a köldökét szemléli. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az Osztrák Szabadságpárt győzelme azt jelzi, egyre erőteljesebb és gyorsul a jobboldali hullám – írja a Berlinben dolgozó újságíró, Paul Hockenos.
Ausztria szerkezetileg túlnyomórészt konzervatív, a lapban megjelent véleménycikk szerint ez nem okvetlenül katasztrófa. Az viszont biztos, hogy küszöbön áll az első lépés egy új, radikális fejezet felé.
Az EU-nak arcizma sem rezdül az osztrák szélsőjobb győzelmére, írja a két társszerző, Barbara Moens, illetve Nicholas Vinocur. Egyelőre azt a jelszót látják érvényesnek, hogy csak nyugi, rendületlenül megyünk tovább.
A spanyol Voxnak adott magyar bankhitelről és annak politikai összefüggéseiről ír a Bloomberg. Továbbra is több lap elemzi az osztrák választás eredményét és következményeit. A Washington Post, a Wall Street Journal, a Financial Times és a Bloomberg a közel-keleti konfliktus legfrissebb fejleményeit tárgyalja. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Megfizették és fizetik az árát azok az országok, amelyek populista vezetők és kormányok irányítása alá kerülnek, írja a lap elemzése.
Bejött a szélsőjobboldali Herbert Kickl trükkje, Karl Nehammer néppárti kancellár esélyhez jutott, a szociáldemokraták viszont katasztrofálisan leszerepeltek – néhány a megállapítások közül.
A szélsőjobb szavazói csak akkor lesznek elégedettek, ha az ország olyan rossz lesz, mint amilyennek mindig is mondták – írja Dirk Stermann, aki németként jó 35 éve él Bécsben – a piefke a németek gúnyneve Ausztriában.
1956-ot a Der Standard is a Fidesz alapmítoszaként értékeli, azt érte támadás, ráadásul házon belülről.