Washington Post-kommentár: Jó volna, ha a Nyugat Orbán Viktor ügyében nem áltatná magát
Partvonalra kell szorítani Orbán Viktort, különös tekintettel arra, hogy 2024 második felében Magyarország lesz az Unió soros elnöke, írja a lap szerzője.
Partvonalra kell szorítani Orbán Viktort, különös tekintettel arra, hogy 2024 második felében Magyarország lesz az Unió soros elnöke, írja a lap szerzője.
Az izraeli miniszterelnök három, egyelőre teljesíthetetlennek tűnő feltételt szabott ahhoz, hogy véget vessenek a háborúnak a Gázai övezetben. Nemzetközi sajtószemlénkben előkerülnek a világ vezető lapjainak, szerkesztőinek értékelései 2023-mal, valamint reményei és félelmei is 2024-el kapcsolatban.
Az uniós csúccsal, a migrációs helyzettel, a Vucic győzelmével és a Donald Trump esélyeivel foglalkozó cikkeket válogattuk össze a nemzetközi lapokból. Szemle a hvg360-on.
A Jukosz olajtársaság volt tulajdonosa a Nyugat és Putyin kapcsolatáról osztotta meg gondolatait a Washington Postban. Nehéz év vár Joe Bidenre, írja a Bloombergen Hal Brands, a Johns Hopkins egyetem professzora. Kik alkotják ma a Gonosz tengelyét? Ezt elemzi a Wall Street Journal szerzője. Az Economist a menekültkérdést tárgyalja cikkében. Továbbra is téma a nemzetközi lapokban Orbán Viktor és az EU konfliktusa, a többi közt a Forbes és a Die Presse már arccal a februári csúcs felé értékeli a helyzetet. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Geopolitikailag ismét kettészakadt a világ, a helyzet egyértelmű, látható, kik állnak a két oldalon, írja a neves francia filozófus a Süddeutsche Zeitungban.
Orbán Viktor jelenleg arra hivatkozva veri vissza Kijev uniós tagságát, hogy azt ki kell érdemelni, ami igaz is, csak éppen saját kormánya nyíltan megszegi a normákat és értékeket, amelyekre az egész EU épül – mutat rá az EUobserveren megjelent véleménycikkében Iskra Kirova, a nemzetközi jogvédő szervezet európai és közép-ázsiai igazgatója.
A hagyományok kapaszkodót jelentenek, hogy változó körülmények között, összeveszések és tragikus veszteségek után is visszataláljunk ahhoz a közösséghez, amelyben otthon érezzük magunkat. Lehet az család vagy baráti társaság, a nemzet vagy éppen az olvasótábor. Karácsonykor különösen sok megszokás vezet minket, hagyományokat öröklünk és alakítunk ki. Idén ezekre a kapaszkodókra a szokásosnál is nagyobb szükség van, mert a világot egyre gyorsabban szívja lefelé a háború és az önkényuralom örvénye. Aki azt hiszi, ezt csak az egyéni pesszimizmus mondatja velünk, olvassa figyelmesen szokásos évi visszatekintésünket Magyarország és a világ dolgairól.
Továbbra is téma az Ukrajna támogatása körüli Orbán-EU-konfliktus, erről ír a Le Monde és Neue Zürcher Zeitung. A magyar-kínai gazdasági kapcsolatok természetét elemzi a Politico. A Der Standard lengyel vendégszerzője a lengyelországi választások utáni helyzetet tárgyalja, a Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Die Zeit az új uniós menekültügyi megállapodás hatásait járja körül. Nemzetközi lapszemle.
A magyar miniszterelnöknek a brüsszeli kávészünet után is bőven lesz alkalma szabotálni Ukrajna EU-csatlakozását, de emellett kizsarolta a visszatartott támogatások egy részét. Orbán megmutatta a világnak, hogy ha valaki már bent a van a klubban, akkor már senki sem tudja rákényszeríteni a normák betartására.
Továbbra is téma a nemzetközi sajtóban a legutóbbi EU-csúcs, és Orbán Viktor már-már közmondásos kávészünete. Több lap is azt elemzi, mit lehet kezdeni ezzel a helyzettel, mármint a magyar miniszterelnök és az Unió összefeszülésével. Az MCC bécsi egyetemi tulajdonszerzésével összefüggő újabb hírt közöl a Die Presse. Az Independent az izraeli helyzetet, a Politico Donald Trump autoriter vezetőkhöz fűződő vonzalmát tárgyalja. Válogatás a világlapok cikkeiből.
Az Orbán-Erdogan-találkozó több nemzetközi lapban téma, ahogy továbbra is fókuszban van a magyar miniszterelnök és az EU csörtéje is. A budapesti tőzsde teljesítményét elemzi a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A Süddeutsche Zeitung a szerb önkormányzati választásokról ír. A Timesban William Hague, volt brit konzervatív vezető, a Project Syndicate-ben Joschka Fischer, egykori német külügyminiszter ír az ukrajnai háborúról. A Washington Post és a Financial Times az izraeli helyzetet értékeli. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A magyar kormányfőnek még bőven lesz lehetősége, hogy vétózzon Ukrajna ügyében, írja a Financial Times. A Der Standard szerint Ausztria rossz szövetségeket köt, amikor Magyarországgal és Szerbiával paktál. Donald Trump Orbán Viktort idézi. A Süddeutsche Zeitung és a Guardian az izraeli helyzetet és Benjamin Netanjahu politikai jövőjét elemzi. A Wall Street Journal arról ír, hogy fordulhat majd a kocka az ukrajnai háborúban. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A német lap szerzője az orosz-magyar kapcsolatok elmúlt másfél évtizedét foglalta össze cikkében, melyben többek közt azt írja, hogy Orbán Viktor Ukrajnáról már 2014-ben úgy beszélt, ahogy Oroszország szokott.