Minden ötödik diák csak fizetős egyetemi képzésre jutott be idén
Egyre többen fizetnek a felsőoktatásért, a Corvinuson van például olyan szak is, ahol 900 ezer forintot is elkérnek egy félévben.
Egyre többen fizetnek a felsőoktatásért, a Corvinuson van például olyan szak is, ahol 900 ezer forintot is elkérnek egy félévben.
A modellváltás ennyi idő alatt még nincs hatással az egyetemek helyezésére a világrangsorokban, ám ha az Erasmus-ügyet nem sikerül hamar rendezni, az pár éven belül látványos romlást hozhat.
A természettudományos tárgyak a legkevésbé népszerűek mindenhol, a kormány pedig úgy dicsekszik a pedagógusnak jelentkezők számának növekedésével, hogy azt főleg az óvodai- és gyógypedagógusok teszik ki, a közoktatás pedig aligha kap utánpótlást.
Nem tudni, mi áll a döntés hátterében. A Narancs.hu egy korábbi nyomozást idéz fel, de senki sem utalt arra, hogy a két ügy között összefüggés lenne.
Megjelent a státusztörvény végrehajtási rendeletének tervezete. A tanári fizetéseknél a Belügyminisztérium óriási mozgásteret hagyott az iskolák fenntartóinak, elképzelhető olyan helyzet, hogy két, ugyanolyan sávba tartozó tanár közül az egyik majdnem háromszor annyit keres, mint a másik. A szakszervezet attól tart, hogy teljesen szubjektíven fognak arról dönteni, ki mennyit keres. Jön a küzdelem a tanárhiánnyal, és a tanári eskü is. Mutatjuk a részleteket.
A státusztörvény tervezetéből valamiért kimaradtak a bérezés részletszabályai, így nagyon furcsa helyzetek állhatnak elő a gyakorlatban.
A közalkalmazotti munkaviszonyban álló tanároknál azonban ennek semmilyen jogalapja nincsen – figyelmeztet a jogvédő szervezet.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az évismétlők 2022/2023-as tanévben mérhető 5,2 százalékos aránya növekedés a 2021/2022-es számokhoz képest, ahol ez az arány 4,6% volt.
Egyelőre nem látszik nagy felmondási hullám, de sok tanár csak szeptember elején léphet.
Akiknek már van szakdiplomájuk, gyorsabban szerezhetnek az adott területen tanári diplomát. Bővül azoknak a képzéseknek a köre is, amelyekre épülve tanári képesítést lehet szerezni.
Nem is volt elég népszerű, nem is volt elég könnyű bekerülni, lazítottak a szabályozáson.
Nem először merül fel a nyári szünet megkurtítása Magyarországon.
A diákok kompetenciamérésének eredményei azt mutatják, hogy a távoktatás komoly károkat okozott a felkészültségben. Ráadásul az is kiderült, hogy a tanulók digitális készségei továbbra is gyengék.
A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint a tanár-diák arány is mutatja, hogy meg kell becsülni a magyar oktatást.
126 ezer diák sorsa dől el szerda este 8-kor, a ponthatárok kihirdetésekor. Ennyien jelentkeztek idén valamelyik magyar egyetem vagy főiskola képzésére, 27 ezerrel többen, mint a tavalyi évben. Az Eduline azt írja, a legnagyobb verseny idén is a gazdasági képzéseken lesz, de nőtt a pedagógusképzésekre jelentkezők száma is.
Fiatalok tömegei kerülnek ki úgy az iskolából, hogy valószínűleg felnőttként sem lesznek képesek betanított munkán kívül bármi másra alkalmassá válni – mutatta ki a friss kompetenciamérés.
A nyári szakmai gyakorlat és „sajátos oktatásszervezési igények” miatt más lehet a tanév rendje ősztől a szakképzésben, mint a többi iskolában.
A tiltakozók nem maradnak csendben, augusztustól országjárásra indulnak és ősztől újabb tüntetéseket szerveznek.
A tankerületek folyamatosan bírálják el a beérkezett pályázatokat.
Navracsics Tibor és Hankó Balázs felsőoktatási államtitkár nem értett egyet abban Tusványoson, hogy megvannak-e a szükséges kompetenciák a modellváltó egyetemeknél.