Újabb lengyel szénbányában történt metánrobbanás
Négy napon belül ez a második bányaszerencsétlenség Lengyelországban.
Négy napon belül ez a második bányaszerencsétlenség Lengyelországban.
A világ nemigen figyelt oda, de Európa keleti felén az utóbbi időben sorra alulmaradtak a választásokon a tekintélyelvű pártok, bár az igaz, hogy a lopakodó magyarországi autokrácia, valamint a hasonló, de sokkal kevésbé szélsőséges lengyel helyzet változatlanul aggodalomra ad okot. Csak éppen a budapesti és varsói folyamatok eltakarták, hogy a régió többi részén megerősödőben van a demokrácia.
Az 1990-ben orosz segítséggel függetlenségét kikiáltó, de az ENSZ-tagországok által el nem ismert moldovai szakadár régióhoz szeretnének ugyanis hozzáférést Dél-Ukrajnán keresztül az orosz parancsnok nyilatkozata szerint.
A brit védelmi minisztérium szerint ez arra utal, hogy nem úgy mennek a dolgok, mint azt Moszkva szeretné.
Erre a lépésre Rusztam Minnyekajev orosz vezérőrnagy azon közlése miatt került sor, miszerint Moszkva Dél-Ukrajnán át a papíron Moldovához tartozó orosz szakadárállamot, a Dnyeszter Menti Köztársaságot akarja elérni.
Az oroszok szerint Putyin ruszofóbiával vádolta meg az EU-t és szemrehányást tett Michelnek, amiért a közösség nem hajlandó tudomást venni az ukrán háborús bűnökről.
Kiderültek az orosz katonai vezetés hadműveleti céljai, folytatódott Mariupol ostroma és egyre többen találgatják, hogy milyen rejtélyes betegsége lehet Putyinnak.
Vagy Ukrajna, vagy Oroszország mellett áll ki valaki, középút nincs – írja a lengyel miniszterelnök az Economist felkérésére írt cikkében, amelyben több és többféle támogatást, illetve több Oroszország elleni szankciót kér az Európai Uniótól.
Arról is szó van, hogy a héten az ukrán elnökkel is találkozik.
A kérdéses terület hovatartozása a második világháború vége óta vita tárgyát képezi a távol-keleti szigetország és az oroszok között.
Az Ukrajna elleni orosz agresszió kezdete óta gyanús „járvány” terjed az orosz gázipari menedzserek körében, hirtelen többen is úgy lettek „öngyilkosok”, hogy családtagjaikkal is végeztek. Közben egyre több jel utal arra, hogy az első generációs orosz oligarcháknak nagyon nem tetszik Vlagyimir Putyin hadjárata.
A varsói Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW) elemzői szerint a mariupoli védők megsemmisülése komoly presztízsveszteséget jelentene az ukrán vezetésnek.
Az orosz védelmi minisztérium szerint a tűzszünet abban a pillanatban venné kezdetét, hogy a védők kitűzik a fehér zászlót.
A brit kormányfő szerint nem számít, mennyi katonát vet be Putyin Ukrajnában, nem lesz képes megtörni az ukránok elszántságát.
Csütörtökön találkozott Ferenc pápával a magyar kormányfő, szerinte a legfontosabb egyetértés a családok ügyében alakult ki közöttük.
Az orosz elnök az orosz védelmi minisztert utasította a mariupoli ostrom leállítására, közben pedig furcsa tüneteket produkált.
Miért érzi fontosnak egy francia graffitis, hogy vállalva a veszélyt a háború sújtotta Ukrajnába utazzon, és a műalkotásaival támogassa az áldozatokat? A „francia Banksyként” emlegetett művész projektjét kezdetben még az ukránok sem értették, de neki meggyőződése, hogy ilyenkor minden apró gesztus számít. Célja volt az is, hogy az egész világnak megmutassa, mi zajlik Ukrajnában, mert, mint mondta, „őrület, hogy kétségbe vonjuk a valós képeket egy népirtásról”. A C215 művésznéven alkotó Christian Guémyvel beszélgettünk.
A kivik ráadásul egy szomorú dalra ringatóztak.
Az orosz hadvezetés célként jelölte ki, hogy az orosz csapatok szárazföldi folyosót hozzanak létre a Krím felé.