szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kiderültek az orosz katonai vezetés hadműveleti céljai, folytatódott Mariupol ostroma és egyre többen találgatják, hogy milyen rejtélyes betegsége lehet Putyinnak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Rusztam Minnyekajev, az orosz hadsereg egyik parancsnoka elmondta, hogy az orosz haderő célja a Donbasz (Donyeck és Luhanszk régió), valamint Dél-Ukrajna teljes ellenőrzése, valamint ezen területeknek a Krímmel való összekötése. A moldáv sajtó azt írja, hogy Minnyekajev szavai szerint az orosz haderő nem csupán a Krím felé szeretne magának szárazföldi utat biztosítani, hanem egy másik kijárat kialakításán is dolgoznak a "Dnyeszteren túlra". A moldáv ZDG azt írja, hogy így az orosz csapatok elérnék a hivatalosan Moldovához tartozó szakadárállamot, a Dnyeszter Menti Köztársaságot is. Minnyekajev szavai miatt Moldovában bekérették az orosz nagykövetet és rajta keresztül felszólították Moszkvát, hogy tartsa tiszteletben az ország „területi szuverenitását” és „semlegességét”.

Az orosz védelmi minisztérium felajánlotta a mariupoli Azovsztal acélművek épületegyüttesét védő ukránoknak a szabad elvonulást arra az esetre, ha leteszik a fegyvert. „Ismételten kijelentjük, hogy Oroszország bármelyik pillanatban hajlandó fegyverszünetet kötni és humanitárius folyosót nyitni a civilek evakuálásához” – közölték, majd hozzátették, hogy ez a tűzszünet azonnal kezdetét veszi, amint a védők kitűzik a fehér zászlót. Nem először szólítják fel az oroszok a védőket az ellenállás beszüntetésére, amit eddig az ukrán csapatok válaszra sem méltattak.

Orosz katonák Mariupolban
AFP

Az Ośrodek Studiów Wschodnich kutatóintézet lengyel elemzői szerint fokozódik a harcok intenzitása a Donbaszban, mivel a Kremlnek politikai szempontból legalább egy részleges győzelemre szüksége lesz. A mariupoli Azovsztal acélmű körbezárását elrendelő putyini parancs arra enged következtetni, hogy az oroszok komoly veszteségeket szenvedhettek a kikötőváros ostroma közben.

Telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyin az Európai Tanács elnökével, Charles Michellel. Az EUrologus megbízható tanácsi forrásokból úgy értesült, hogy a Putyinnal folytatott megbeszélésen Charles Michel határozottan hangsúlyozta az Oroszország által indított háború elfogadhatatlanságát, részletezte, hogy az EU milyen szankciókat ró ki Oroszország ellen “szándékos agressziója és a nemzetközi jog megsértése miatt”. A RIA Novosztyi tudósítása szerint mindezekre az orosz államfő úgy reagált, hogy az Európai Unió képviselői felelőtlen kijelentéseket tettek és nem vesznek tudomást az ukrán biztonsági erők által elkövetett számtalan háborús bűncselekményről. Putyin még hozzátette, hogy az uniós államok többsége a nyílt ruszofóbia útjára lépett, ami mind a kulturális, mind a humanitárius és mind a sportszférában tapasztalható.

Görcsösen kapaszkodott jobb kezével az asztalba, lába pedig megállás nélkül mozgott Vlagyimir Putyinnak csütörtökön azon az orosz állam által közreadott videón, amin csütörtökön utasította Szergej Sojgu védelmi minisztert a mariupoli Azovsztal acélgyár elleni ostrom leállítására. A felvételt nem csak a tartalma, hanem Putyin tünetei miatt is felkapta a nemzetközi média, szakértők segítségével próbálnak rájönni, milyen betegsége lehet az orosz elnöknek. Van, aki Parkinson-kórra, mások rákra gyanakszanak.

Vlagyimir Putyin, ahogy görcsösen kapaszkodik az asztalba
AFP

A moszkvai patriarchátus alá tartozó ukrán ortodox egyház felajánlotta, hogy húsvéti körmenetet szervez az ostromlott Mariupolba a sebesült civilek és katonák evakuálására. Az egyház „kész felvonulást szervezni a Zaporizzsja régióban található Orihivből a mariupoli Azovsztal gyárhoz, hogy sürgősségi segélyt nyújtson és evakuálja a civileket. Ez a körmenet a sebesült katonák evakuálásában és a holttestek kiemelésében is segíthet” – mondta Onufrij metropolita, a moszkvai patriarchátus alá tartozó ukrán ortodox egyház feje az egyház honlapján közzétett nyilatkozatában.

Boris Johnson brit kormányfő szerint reális lehetőség, hogy a háború akár a jövő év végéig is elhúzódik. Putyin óriási hadsereggel rendelkezik, és nagyon nehéz helyzetben van, mivel katasztrofális hibát vétett – mondta a brit kormányfő Új-Delhiben újságírók előtt, miután indiai kollégájával találkozott. „Az egyetlen esélye, hogy a tüzérségével folytatja az ukrán ellenállás felőrlését” – mondta az orosz elnökre utalva Johnson.

Miért érzi fontosnak egy francia graffitis, hogy vállalva a veszélyt a háború sújtotta Ukrajnába utazzon, és a műalkotásaival támogassa az áldozatokat? A „francia Banksyként” emlegetett művész projektjét kezdetben még az ukránok sem értették, de neki meggyőződése, hogy ilyenkor minden apró gesztus számít. Célja volt az is, hogy az egész világnak megmutassa, mi zajlik Ukrajnában, mert, mint mondta, „őrület, hogy kétségbe vonjuk a valós képeket egy népirtásról”. A C215 művésznéven alkotó Christian Guémyvel beszélgettünk.

A C215 néven ismert Christian Guémy
AFP / RONALDO SCHEMIDT

A Tata Steel, India egyik legnagyobb acélgyártója azt közölte: „tudatos döntést hozott arról, hogy nem folytat többé üzletet Oroszországgal”. A vállalat kidolgozott egy tervet, amely biztosítja, hogy a lépés az üzletmenetében minimális fennakadást okozzon. A Tata bejelentése néhány nappal azután érkezett, hogy az Infosys, India egyik legnagyobb technológiai vállalata is közölte, hogy megkezdte tevékenységének kivonását Oroszországból.

Az Ukrajna elleni orosz agresszió kezdete óta gyanús „járvány” terjed az orosz gázipari menedzserek körében, hirtelen többen is úgy lettek „öngyilkosok”, hogy családtagjaikkal is végeztek. Közben egyre több jel utal arra, hogy az első generációs orosz oligarcháknak nagyon nem tetszik Vlagyimir Putyin hadjárata.

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Újabb orosz oligarcha és családja halt meg rejtélyes körülmények között, Zelenszkij havi hétmilliárdot kér a veszteségek miatt - percről percre a háborúról

Az ukránok azt állítják, hogy az orosz megszállók gyerekeket szerveztek be informátornak. Időközben az OnlyFans határozatlan időre felfüggesztette az orosz felhasználók bevételszerzési lehetőségét. Percről percre frissülő hírfolyamunk az orosz-ukrán háborúról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!