Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tavaly megítélt EU-s pénzek negyedét fizették ki április elejéig; elsősorban a kis összegű, lényegében automatikusan megszerezhető forrásokra pályázók örülhetnek - írja a Népszabadság. A többiek még várhatnak.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv 2007-ben kiírt pályázataira több mint 12 ezer jelentkezés érkezett, 3865 milliárd forint támogatási igénnyel, ebből 3428 nyert EU-forrást - összesen mintegy nyolcvanmilliárd forintot. Március 31-ig 21 milliárd forintot fizettek ki, tudta meg a Népszabadság a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől (NFÜ).
Az egyik pályázatíró cég vezetője szerint a közreműködő szervezetnél nagyobb kapacitásra lenne szükség. Sok pályázatíró úgy véli, "mintha visszafelé haladnának", pedig tavaly év elején történtek egyszerűsítések: kialakult egy olyan intézményrendszer, amely érdekelt a kifizetések gyorsításában, alkalmazható az átalányelszámolás, működik az elektronikus számlakitöltő, csökkent a kifizetésekhez benyújtandó dokumentumok száma, a korábbi ötmillió helyett tízmilliós támogatás alatt nem szükséges biztosíték nyújtása. De a rendszer nem mindig észszerű. A formai hiánypótlásokra sok idő, energia és pénz megy el, s ezek mind-mind késleltetik a kifizetéseket.
Szakértők szerint az idén soha nem látott tömegű kiírás várható, és a kifizetések nagysága is megugrik. Az adminisztrációt azonban a következő hónapokban tovább lassíthatja a kötelező költség-haszon elemzés.
Mindazonáltal az NFÜ további könnyítéseken dolgozik. Májustól nemcsak a számlákat és az elszámolásokat lehet majd elektronikusan benyújtani, hanem a fizikai előrehaladás dokumentumait is. A tervek szerint őszre a pályázói tájékoztató felületet is továbbfejlesztik, így lehetővé válik az elektronikus dokumentumegyeztetés - írja a Népszabadság.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Ha elmaradt volna az alku annak komoly hatása lett volna az 1700 milliárd dollárt kitevő kétoldalú kereskedelemre.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.