Vámháború: Hol tartunk most? Mire kell készülniük a vállalatoknak?
Az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió között július 27-én megállapodás született egy átfogó vámegyezményről.
Önálló intézményként hozza létre a kormány a Pénzügyi Jogok Biztosának Hivatalát, amely jogvédő, vizsgálódó, ajánlásokat megfogalmazó, tanácsadó intézményként segíti majd a fogyasztók pénzügyi védelmét és a bankok, hitelintézetek működésének kontrollálását - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM). A biztosi poszt létrehozásáról Orbán Viktor kezdeményezésére döntöttek.
A miniszterelnök szeptember 10-én az Országgyűlés őszi ülésszakának első napján tartott napirend előtti felszólalásában beszélt arról, hogy bár a kormány az elmúlt időszakban számos intézkedést tett a pénzügyi fogyasztóvédelem területén, de sajnos még mindig vannak visszaélések és rendszeresek a fogyasztói panaszok a pénzügyi szolgáltatókra, ezért szükség van a pénzügyi szolgáltatók erősebb kontrollálására - idézte fel a KIM közleménye.
"Mint ismert, a lakosság drámai eladósodásában, és azon belül is a nagy kockázatú devizahitel állomány felhalmozódásában a nem kellően körültekintő hitelezési és hitelfelvételi gyakorlatnak is nagy szerepe volt, a bajba került adósok közül sokan érezhetik úgy, hogy érdekeik védelmére és a hitelintézetek tevékenységére nem kellően erős a jelenlegi fogyasztóvédelmi intézményrendszer" - írta közleményében a minisztérium.
A PSZÁF-hez évente 200-300 ezer panasz érkezik a pénzügyi intézményekre, amelyek elsöprő többsége a hitelintézetekre vonatkozik, második helyen biztosítók, harmadikon a pénzügyi vállalkozások állnak - tették hozzá.
A kormány, miután több nemzetközi mintát is áttekintett, amellett döntött, hogy - az oktatási biztos és hivatalának mintájára - önálló intézményt hoz létre, a Pénzügyi Jogok Biztosának Hivatalát. Így immár három szereplő biztosítaná az erősebb és teljes körű pénzügyi fogyasztóvédelmet: a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és a Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) mellett az új hivatal is.
Azt várják az intézményrendszer megerősítésétől, hogy javul a pénzügyi szervezetek által nyújtott szolgáltatásokat igénybe vevők érdekeinek védelme, javul a pénzügyi, fogyasztói jogok ismerete, és mindez hozzájárulhat a pénzügyi rendszer stabilitásának növeléséhez.
A biztos jogvédő, vizsgálódó, ajánlásokat megfogalmazó, tanácsadó intézményként fog működni. A pénzügyi fogyasztóvédelmi hatóságnál eljárást kezdeményezhet, jogszabály megalkotását javasolhatja, véleményezheti azokat. A pénzügyi kultúra javítása érdekében tájékoztató, felvilágosító szerepet tölthet be.
A hivatal pontos feladatairól és működési rendjéről szóló jogszabályokat az NGM és a KIM dolgozza ki, és néhány héten belül a kormány elé terjeszti azokat. A pénzügyi biztost a nemzetgazdasági miniszter nevezi majd ki, de sem a miniszter, sem más nem utasíthatja őt, teljesen független és pártatlan intézményként működik majd.
Az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió között július 27-én megállapodás született egy átfogó vámegyezményről.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és termelékenység javítását - a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az üzlet értéke mellett az adásvétel adózási következményeit is érdemes számba venni, legyenek a szereplők cégek vagy akár magánszemélyek.