Gránitszilárdságú a Varga Mihály-féle alapkamat

Az alapkamat marad 6,5 százalék. A gyengélkedő gazdaságra ráférne a kamatcsökkentés, de a magas infláció és a gyengélkedő forint erre nem nyit teret.

  • HVG
Gránitszilárdságú a Varga Mihály-féle alapkamat

A várakozásoknak megfelelően a jegybank monetáris tanácsa (mt) nem változtatott a kamatkondíciókon május 27-ei ülésén, az alapkamat mértéke marad 6,5 százalék.

Változtatás nem volt várható, kamatemelésre nincs szükség, de a csökkentést sem indokolja semmi. Az előző döntés, április vége óta a forint árfolyama szűk sávban ingadozott, az euróval szemben alapvetően beragadt 400 fölé. A nemzetgazdasági helyzet kiszámíthatatlan, az USA vámpolitikája néha napról napra változik.

A legutóbbi, április végi kamatdöntés után a jegybank iránymutatása az volt, hogy szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt. Az alapkamat huzamos ideig a jelenlegi szinten maradhat.

Az infláció áprilisban lassult, de ez várható volt. Az infláció mérséklődésében szerepe volt a kormányzati árszabályozásnak (az árréstopnak), de vélhetően ez sem befolyásolja, hogy az infláció még mindig magas, és ami a nagyobb probléma: a háztartások és a vállalkozások inflációs várakozásai magas szinten ragadtak.

A gyenge gazdasági növekedés serkentése indokolná az alapkamat csökkentését, a magas infláció, illetve a forint árfolyamának gyengélkedése erre azonban nem igazán nyit teret.

A várható kamatpolitikáról iránymutatást ad majd Varga Mihály jegybankelnök, de a korábbiakhoz képest érdemi elmozdulás nem várható. Az elemzők jelenleg arra számítanak, hogy az MNB idén már egyáltalán nem, esetleg minimális mértékben fogja csökkenteni az alapkamatot.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Mikor jó egy céges hitelajánlat?

Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.