Széles körű együttműködési megállapodást kötöttek a fogyasztóvédelmi intézményrendszer működésében kiemelt szerepet betöltő minisztériumok és hatóságok – jelentette be közleményében a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH).
Összesen
nyolc országos illetékességű hatóság, valamint a 19 vármegyei és a fővárosi kormányhivatal lát el mindennapos fogyasztóvédelmi feladatokat nap mint nap
– ismertette a hatóság. Az együttműködési megállapodást
a fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium,
a fogyasztóvédelmi hatóságként eljáró kormányhivatalok működtetéséért felelős Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium,
a kormányhivatalok feletti szakmai irányítást ellátó Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság,
továbbá a hatáskörrel rendelkező Magyar Nemzeti Bank,
a Gazdasági Versenyhivatal
és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
kötötte meg – sorolta a közlemény.
A mindennapi gyakorlatban már korábban is létező együttműködés formálissá és még szorosabbá tételének célja a fogyasztói jogok hatékonyabb védelme, valamint a vállalkozások számára még kiszámíthatóbb jogi környezet biztosítása.
A közös célok elérése érdekében 2026. január 1-jétől belső ügyintézési felület biztosítja az egyes hatóságok még gyorsabb reakcióját és ezáltal az összehangolt azonnali fellépés lehetőségét indokolt esetben. Az együttműködés ezen felül kiterjed többek között a nemzetközi szervezetekhez fűződő kapcsolatokra is, valamint tartalmazza a közérdekű igényérvényesítés kapcsán történő együttműködést és a közös kommunikációt is.
https://hvg.hu/360/20240926_fogyasztovedelem-valtozas-nagy-marton-parragh-laszlo-civilek