A lengyel kormány adócsökkentéssel mérsékeli az üzemanyagárakat

Kisebb lesz az áfa és a jövedéki adó, de az energetikai cégek különadókra számíthatnak.

Lengyelországban az üzemanyagok áfáját még nagypéntek előtt leviszik 23 százalékról 8 százalékra, a jövedéki adót pedig az uniós szabályok szerinti minimumra csökkentik, a benzinnél literenként 29 groszsal (fillérrel), a gázolajnál 28-cal. Azt várják, hogy a benzin literenkénti ára ezáltal 1,2 zlotyval (kb. 110 forinttal) lesz kevesebb – mindezt Donald Tusk lengyel miniszterelnök jelentette be csütörtökön.

Annak érdekében, hogy ez ténylegesen érvényesüljön az eladási árakban, az energiaügyi miniszter minden nap meg fogja állapítani a maximális árat a nagykereskedelmi átlagárak és a minimális üzemeltetési költségek alapján. A drágább olaj miatt extra nyereséghez jutó energetikai cégekre pedig rendkívüli adót vetnek ki, vagyis az állam nem csak lemond bizonyos adóbevételekről, hanem újakat is szerez.

https://hvg.hu/gazdasag/20260326_irani-haboru-magyar-kovetkezmenyek-energiaarak-etelek-es-epuletek-hatas-sokk-hvg

Mindezt a képviselőház még csütörtökön este megtárgyalja első olvasatban – ez az, amit nálunk általános vitának neveznek –, pénteken pedig második olvasatban, és szavaz is. Ezután jön még a szenátus, amely szintén tud villámgyorsan dönteni, ha akar, és ezúttal várhatóan a köztársasági elnök aláírásával se lesz gond, mert Karol Nawrocki maga sürgette már ezt a lépést.

A részben állami tuajdonú Orlen olajkonszern részvényárfolyama megérezte a bejelentést, a csütörtöki nap folyamán 3,4 százalékkal csökkent.

A lengyel kormány a lépéssel a kőolaj drágulásának hatásait próbálja mérsékelni. Az olajárak azután indultak el felfelé, hogy Donald Trump Izrael közreműködésével bombázni kezdte Iránt, mely válaszként lőni kezdte az egész közel-keleti régiót, és lényegében lezárta a Hormuzi-szorost, blokkolva a globális nyersolaj- és cseppfolyósgáz-kereskedelem ötödének szállítási útvonalát.

https://hvg.hu/gazdasag/20260326_trump-iran-vilaggazdasag-politikai-kovetkezmenyek-felidos-valasztas-hvg

Magyarországon „védett áras” üzemanyagokat vezetett be a kormány. Az árstop nyomán egyelőre nem alakult ki széles körben ellátási zavar, mint a legutóbbi benzinárstop idején, de a kis, független kutak már korlátozzák a tankolható üzemanyag mennyiségét, mivel sokaknál egyszerűen elfogy az áru.

Nyitóképünkön Donald Tusk látható, fotó: AFP/NurPhoto/Aleksander Kalka

Hozzászólások