Országos szintű és állandó társadalmi egyeztetési fórum létrehozását kezdeményezte négy szakszervezeti szövetség – derült ki a közleményükből.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája levélben kereste meg Magyar Péter miniszterelnököt, Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős minisztert, valamint Kátai-Németh Vilmos szociális- és családügyi minisztert is, és felvázolta egy lehetséges egyeztetési fórum működését és finanszírozását is.
A levél aláírói szerint a normatív és transzparens részvétel rendkívül fontos, mert a fórum hitelességének alapfeltétele, hogy a résztvevői kör ne eseti meghívásokon vagy informális politikai döntéseken, hanem normatív, átlátható és ellenőrizhető szempontokon alapuljon.
A kezdeményező partnerek meggyőződése, hogy a foglalkoztatáspolitika intézményi megerősítése, a társadalmi párbeszéd megújítása, valamint a verseny- és közszféra munkaügyi kérdéseinek rendszeres egyeztetése egyszerre szolgálja a munkavállalók biztonságát, a munkáltatók kiszámítható működését, a közszolgáltatások stabilitását és a magyar gazdaság hosszú távú versenyképességét. Ennek köszönhetően a foglalkoztatást érintő döntések szélesebb társadalmi legitimációval, jobb szakmai megalapozottsággal és erősebb partnerségi szemlélettel születhetnének meg.
Az érdekképviseletek háromszintű fórumot kezdeményeztek:
- Általános, országos szintű fórum: a makroszintű konzultációk és tárgyalások lefolytatására, mind a verseny-, mind a közszférát érintő kérdésekben.
- Versenyszféra konzultációs fórum: a vállalkozások működése, az ágazati bérpolitika, a magánmunkajog, az adó- és járulékrendszer, valamint a gazdasági versenyképesség kérdéseivel foglalkozik.
- Országos közszolgálati érdekegyeztető fórum: Amely a közszféra sajátos jogviszonyait (közszolgálati, közalkalmazotti, egészségügyi, oktatási, rendvédelmi stb.), valamint a bér-, létszám- és foglalkoztatáspolitikai kérdéseit tárgyalja.
Az országos fórum különösen az alábbi kérdésekben rendelkezne előzetes konzultációs és véleményezési joggal.
- a foglalkoztatást érintő jogszabálytervezetek,
- a szakképzési, felnőttképzési struktúrák,
- az aktív és passzív foglalkoztatáspolitikai intézkedések,
- a munkavédelmi és foglalkoztatás-felügyeleti szabályok,
- a kollektív munkaügyi viták feloldására vonatkozó mechanizmusok állami működtetése,
- az adó- és járulékrendszer foglalkoztatást érintő módosításai,
- a minimálbérre, garantált bérminimumra és az országos/ágazati bérajánlásokra vonatkozó kérdések,
- az álláskeresési ellátások,
- a társadalombiztosítási rendszerrel összefüggő szabályozás,
- az állami költségvetés foglalkoztatási, közszolgálati, bérpolitikai és munkaerőpiaci vonatkozásai,
- az állami foglalkoztatottak foglalkoztatási keretszabályai,
- az Európai Unió munkaügyi, foglalkoztatási és szociális tárgyú joganyagának hazai átvétele, implementációval összefüggő kérdések,
- az Európai Szociális Kartának való megfeleléssel összefüggő kérdések,
- a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) normaalkotásával összefüggő kötelezettségek,
- a gazdaságpolitikával összefüggő, a munkavállalók és munkáltatók jelentős részét érintő alapvető kérdések.
https://hvg.hu/tudomany/20260521_samsung-sztrajk-memoria-chip-gyartas-szakszervezet