Paks II.: a Siemens szerződést bontott a Roszatommal

A német cég nem saját döntésből szakított az orosz vállalattal, hanem azért, mert nem kapták meg a hatóságoktól az exportengedélyt az irányítástechnika leszállításához.

  • HVG

A Siemens Energy szállította volna a Paks II.-höz szükséges irányítástechnikát, azonban a német cég tavaly év végén szerződést bontott az orosz Roszatommal – írta meg szerdán a Világgazdaság a Bloombergre hivatkozva.

A beszállítóváltás akár azt is jelentheti, hogy módosítani kell az építkezés terveit, így akár még tovább csúszhat a projekt. Múlt héten hivatalosan is elkezdték építeni Paks II.-t, hat évvel az eredeti dátum után Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, hogy földbe került az első beton.

A Világgazdaság szerint a Siemens nem saját döntés miatt bontott szerződést a Roszatommal, hanem azért, mert nem kapott exportengedélyt a német hatóságoktól. Az orosz vállalat közölte, hogy a németországi szállítás elmaradása nem lényeges a projekt szempontjából, mert a Siemens csak bizonyos elemeket biztosított volna a létesítmény megépüléséhez, értéke a teljes berendezés kevesebb mint 4 százalékát tette volna ki.

https://hvg.hu/kkv/20260205_energiaklub-paks-birosag-allami-tamogatas

Paks II. 2024 decemberében kapta meg a legfontosabb engedélyt, öt évvel azután, hogy beadták a létesítési engedélyre a kérelmet. Az Egyesült Államok kormánya pedig tavaly júniusban oldotta fel a paksi bővítéssel kapcsolatos szankciókat. Amikor 2014-ben megszületett a döntés a bővítésről, az volt a terv, hogy Paks II. első kész blokkja 2025-ben kezdheti meg a működését.

https://hvg.hu/360/20251211_SMR-lantos-csaba-atom-atomeromu-energia-2035

Nyitókép: Facebook / Paks II. Atomerőmű Zrt.

Hozzászólások

Útmutató cégvezetőknek