Újabb 88 igazolt fertőzött, 11 elhunyt Magyarországon – hírek a koronavírus-járványról percről percre
percről percre

Újabb 88 igazolt fertőzött, 11 elhunyt Magyarországon – hírek a koronavírus-járványról percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Péntek reggelre 2863-ra emelkedett az igazoltan koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon. Tizenegy beteg meghalt, így összesen már 323 ember életét követelte a járvány, amelynek következő hullámát szeptemberre-októberre várja a miniszterelnök. A kijárási korlátozások Budapesten és egész Pest megyében érvényben maradnak, és az is kiderült, hogy nem csak 500 fősnél nagyobb tömegrendezvényeket nem lehet tartani. Kövesse a koronavírusról szóló legfontosabb híreket percről percre tudósításunkban!

Most érkezett

Szétszedték a Diákhitel Központot az új, kamatmentes hitelért

Alig fél nap alatt több mint ezer felsőoktatási hallgató igényelte a péntektől elérhető, maximum félmillió forintos, teljesen szabad felhasználású kamatmentes Diákhitel Pluszt – közölte a Diákhitel Központ vezérigazgatója.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Konok Péter: A járvány - a tökéletes ellenség

A NER már régóta keresi azt az ellenségképet, amellyel költséghatékonyan a lehető legtöbb választóra lehet a frászt hozni - emlékeztet a HVG-nek írt publicisztikájában Konok Péter, aki szerint a járvány miatt most valóban két részre szakadt az ország. Vélemény.

Ritkábban megyünk piacra, mióta kitört a járvány

A járvány kezdete óta visszaszorult a készpénzes fizetés és a bankfiókos ügyintézés. A K&H Bank felmérése szerint a megkérdezettek 58 százaléka a korábbinál ritkábban fizetett készpénzzel, 51 százaléka pedig nem vett fel olyan gyakran készpénzt az ATM-automatákból.

Ötmilliárd forintot ad az állam turisztikai tanácsokért

Ötmilliárd forintos, turisztikai témájú közbeszerzésre hívta fel a figyelmet Facebook-bejegyzésében Hadházy Ákos független képviselő. A kiírás „Tanácsadás a koronavírus okozta károk mérséklésére” címmel jelent meg.

Készülnek a magánorvosok, hétfőtől több rendelő is újranyit

Fellélegezhetnek azok a betegek, akiknek a járvány miatt az elmúlt másfél hónapban kevés esélyük volt orvoshoz jutni, még ha fizetniük is kell a kezelésért. Néhány magánrendelő már hétfőn újranyit, miután a kormány bejelentette, hogy május 4-én feloldja a magánegészségügyi szektorra vonatkozó korlátozásokat. Ezzel együtt azonban szigorú előírásokat kell betartaniuk, hogy megvédjék a pácienseket és a dolgozóikat.

Részleteket itt olvashat.

Maszk, kesztyű, távolságtartás – így készülnek az érettségire a középiskolák

Az MTI összeállítása szerint országszerte felkészültek az iskolák az érettségi lebonyolítására, a diákoknak hétfőtől a koronavírus-járvány miatt szigorú előírások betartásával, sok helyen védőmaszkban kell vizsgázniuk.

Kimatekozható-e egyáltalán, mikor lesz vége a járványnak? Hogyan számolhatunk?

Kimatekozható-e egyáltalán, mikor lesz vége a járványnak? Hogyan számolhatunk?

Tudományosan nézve a járványterjedési modellek többnyire kompartmentalapúak, magyarul csoportokba („rekeszekbe") sorolják a népességet. A SIR-modellben például három ilyen fiók van: azoké, akik még elkaphatják a fertőzést (susceptible), a fertőzötteké és betegeké (infective), végül azoké, akik már túl vannak a fertőzésen (recovered). Az egyik alapfeltételezés, hogy egy kompartmenten belül nincs különbség az egyes emberek viselkedése között.

Szerbiában tiltakoztak az intézkedések ellen, Bosznia megbánta az enyhítéseket

Szerbiában egy nap alatt 8724-ről 9009-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma. A nyugat-balkáni ország vezetése csütörtökön katonai érdemrenddel tüntette ki azt a hat kínai orvost, aki a járvány kezdete óta segíti a szerbiai egészségügyet. Az ünnepségen Aleksandar Vulin védelmi miniszter kiemelte: amikor mindenki egymással vitázott, és a korábbi szövetségesek hátat fordítottak, akkor a baráti Kína Szerbia segítségére sietett.

Annak ellenére, hogy Belgrád enyhített a korlátozó intézkedéseken, és megszüntette az eredetileg a teljes hétvégére tervezett kijárási tilalmat, az ellenzék szerint ez nem elég, meg kellene szüntetni az éjszakai kijárási tilalmat is, illetve az összes kötelező, szigorú intézkedést. Az ellenzéki vezetők egy csoportja csütörtök este, a kijárási tilalom ideje alatt tiltakozást szervezett a parlament épülete elé, és ugyan viseltek maszkot, kesztyű nem volt rajtuk, s a kötelező kétméteres távolságot sem tartották be egymástól. A helyszínen később megjelent néhány kormánypárti aktivista, de összetűzésre nem került sor. Tűzveszélyes volt viszont egy másik, szintén kormánypárti csoport fellépése, az állítólagos futballhuligánok ugyanis több épület tetején is labdarúgó mérkőzéseken használt fáklyákat gyújtottak, amelyek közül több is leesett az épületről.

Koszovóban az utóbbi 24 órában 799-ről 806-ra nőtt a nyilvántartásba vett fertőzöttek száma. A belpolitikai válságot megoldandó a köztársasági elnök Avdullah Hotit kérte fel kormányalakításra. Az új kabinetről szombaton szavaz a pristinai parlament. Albin Kurti távozó miniszterelnök az alkotmánybírósághoz fordul, mert szerinte alkotmányellenes, hogy a tavalyi választásokon győztes pártját nem kérték fel kormányalakításra, még akkor is, ha ő maga, miniszterelnökként korábban elbukott a bizalmi szavazáson. Kurti szerint előrehozott választást kellene tartani, arra azonban nincs lehetőség a koronavírus-járvány ideje alatt.

Észak-Macedóniában csütörtökről péntekre 1442-ről 1465-re emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma. Szkopje bejelentette, a diákok az idén már nem térnek vissza az iskolapadba, június 10-ig folytatódik az online oktatás. Az érettségik elmaradnak, mindenki a lezárt érdemjegyét kapja meg érettségi jegyként.

Montenegróban az utóbbi napon nem jeleztek új esetet, az ismert fertőzöttek száma továbbra is 322. A kormány engedélyezte az üzletek kinyitását, a tömegközlekedés újraindítását és a lakhelyelhagyást.

Bosznia-Hercegovinában az utóbbi 24 órában 1677-ről 1757-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma. Az ország főként szerbek lakta országrészének, a boszniai Szerb Köztársaságnak a miniszterelnöke szerint azért nőtt meg jelentősen és hirtelen az új fertőzöttek száma, mert az ortodox húsvét alkalmából sokan nem tartották be az elővigyázatossági intézkedéseket, a hatóságok pedig az ünnep miatt tolerálták a szabályszegőket. Sokan egyházi liturgián is részt vettek, pedig azokat kifejezetten betiltották, és közös kanállal áldoztak – magyarázta Radovan Viskovic.

A boszniai kormány közölte, elővigyázatosságból júniusig biztos nem indítja újra a légi forgalmat.

Bosznia-Hercegovina egyetlen tengerparti városában, Neumban a járvány kitörése óta kötelező a belépő járművek fertőtlenítése. Péntektől kezdve ezt fizetős szolgáltatássá változtatták, az így befolyó összeget pedig további fertőtlenítőszerekre költik. Néhány hétig a városba lépőknek azt is igazolniuk kellett, hogy nem fertőzöttek, ezt az intézkedést azonban a hét elején megszüntették.

Özönlenek a maszkok és a tesztek Kínából

Öt repülőgéppel 4 millió 100 ezer maszk és 100 ezer teszt érkezett Kínából Magyarországra pénteken – közölte a külgazdasági és külügyminiszter. Ezek az eszközök is mind az egészségügyi védekezést szolgálják.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy a Magyarország-Kína légihíd továbbra is főszerepet játszik az egészségügyi védekezés sikerében Magyarországon, hiszen az orvosok, ápolók, rendőrök, katonák számára szükséges védőfelszereléseket Kínából szerzi be a kormány, mint mindenki más.

"Mivel továbbra is a hosszútávú védekezésre és a szükséges termékek hosszútávú biztosítására rendezkedünk be, ezért az elkövetkezendő napokban és hetekben is folyamatos lesz a légi teherforgalom Kína nagy repülőterei és a budapesti repülőtér között" – fogalmazott a miniszter.

A karantén fokozatos feloldását ígéri Ukrajnában az egészségügyi miniszter

Kedvező a helyzet Ukrajnában a koronavírus-járvány tekintetében ahhoz, hogy megkezdődhessen a karantén fokozatos feloldása - jelentette ki Makszim Sztepanov egészségügyi miniszter szokásos napi online sajtótájékoztatóján.

A tárcavezető ígéretet tett arra, hogy május 11-én ezt a kormányzat el is indítja. A már ötven napja érvényben lévő országos karantént legutóbb az április 22-i ülésén hosszabbította meg május 11-ig a kabinet, egyúttal elfogadva egy többlépcsős tervet a korlátozások majdani fokozatos feloldásáról.

Sztepanov pénteki sajtótájékoztatóján elismerte, hogy az emberek Ukrajnában mostanra elfáradtak a karanténtól, ezért mindenképpen szükségesnek tartja a korlátozások enyhítését május 11-től.

A TSZN hírtelevízió csütörtök esti adásában arról számolt be, hogy Kijevben egyre többen járkálnak az utcákon, sokan családostul, főként a kora esti órákban. A parkokban és a tereken csaknem olyan sokan vannak, mint máskor hétvégeken. A riportban megkérdezettek közül több kijevi azt mondta, hogy elege lett munka nélkül otthon ülni a lakásban, és pusztán csak sétálni ment ki a friss levegőre. A parkokat és tereket egyébként szintén csak a karantén meghosszabbításakor, azaz bő egy hete tette újra látogathatóvá a kormány, hetekig csak háziállatot sétáltatni mehettek be oda az emberek, s csak egyedül mehettek sétáltatni.

Közben az egészségügyi tárca adatai alapján péntekre, egy nap alatt újabb 455 fertőzöttet azonosítottak és 11 új halálesetet regisztráltak, ami azt mutatja, hogy egyelőre a megbetegedés üteme nem lassult az országban. A fertőzöttek száma elérte a 10 861-et, a Covid 19-ben elhunytaké a 272-őt. Eddig 1413-an gyógyultak fel a betegségből, közülük 175-en az elmúlt napban.

Vitalij Klicsko főpolgármester közölte, hogy péntekre a fertőzöttek száma Kijevben 52 új esettel elérte a 1453-at. Kérte a fővárosiakat, hogy továbbra se legyenek könnyelműek, tartsák be a biztonsági előírásokat.

1 2 3 4 5
Hozzászólások