Nem foglalkozom a Fidesz–Mi Hazánk-koalícióval, mert a Fidesz egyedül, a KDNP-vel pártszövetségben fogja megnyerni a választást.
– mondta Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a Népszavának adott interjúban. A politikus, akivel a Fidesz–KDNP 2022-ben nyert saját körzetében, a Veszprém központú Veszprém vármegye 3-as egyéni választókerületben indítja a pártszövetség, úgy készül, hogy győz, de politikai ellenfeleit nem akarja sározni, mert – mint mondta –, „nekem tiszteletreméltó ellenfeleim vannak, legyen szó Bakk Istvánról, aki a DK jelöltje, legyen szó Balatincz Péterről, aki a Tisza jelöltje. Ezek tiszteletreméltó, családos emberek. Hogy jönnék én ahhoz, hogy elkezdjek személyeskedni velük?”
Navracsics Tibort kérdezték Lázár János cigányozásáról is az interjúban, erről azt mondta: „Végtelenül gusztustalannak tartom, hogy miközben ő bocsánatot kért, ugyanúgy folytatják ellene a politikai hecckampányt, mintha nem tette volna meg”. Hozzátette: „Ismerem Jánost. Ő egyáltalán nem cigányellenes, semmi olyan nincs benne, ami a rasszizmus vagy az emberek lenézésének leghalványabb vonásait mutatná.” Azt is mondta róla: „Lázár János hódmezővásárhelyi polgármesterként az egyik legsikeresebb romaintegrációs oktatási programot hajtotta végre 20 évvel ezelőtt. Nincs okunk rá, hogy ne vegyük komolyan.”
https://hvg.hu/itthon/20260201_videoriport-lazar-janos-ciganyozas-tuntetes
Az interjúban Navracsics sokat beszélt a területe neuralgikus témájáról, az önkormányzatokról, azon belül is a helyhatóságok által fizetendő szolidaritási hozzájárulásról, aminek mértékét és újraosztásának szisztémáját nemcsak Karácsony Gergely budapesti főpolgármester, hanem sok más – köztük kormánypárti – polgármester is élesen kritizálta, és emiatt el is indult egy egyeztetési folyamat. Erről Navracsics azt mondta: „A finanszírozás mindenhol gondot jelent, a szolidaritási hozzájárulás kérdése pedig mára akuttá vált.” Hozzátette:
Két kérdésben kell megállapodni: a mértékben és a mechanizmusban.
Az interjú talán legérdekesebb része azonban mégis talán az alábbi párbeszéd volt az újságíró és a miniszter között:
A 2022-es választások előtt arról beszélt, hogy 65,3 százalékban ért egyet a Fidesz politikájával. Azóta növekedett ez az arány?
Nem, ez mindig állandó.
Egy miniszternél ez nem túl magas szám.
De őszinte, nem?
Minek szól a maradék 34,7 százalék?
Vérmérséklet szempontjából sok esetben más vagyok, vagy mást gondolok a politikai kérdésekben, de ezeket lehet rólam tudni, mert a kormányüléseken is beszélek róla, és sokszor el szoktam mondani a nyilvánosságban is.
Ami a 2022-re történő visszautalást illeti, akkor ősszel történt, hogy Navracsics átlépett a Fidesz parlamenti frakciójából a KDNP képviselőcsoportjában, és azóta is a kereszténydemokraták közt ül a parlamenti patkóban. Ezt annak idején ő maga jelentette be és meg is indokolta azzal: az európai partnereknél a KDNP neve jobban cseng, mint a Fideszé. Hozzátette: már korábban is megfordult a fejében, hogy frakciót vált, de a jogszabályok akkor még nem tették lehetővé ezt.
Nyitóképünkön Navracsics Tibor. Fotó: Veres Viktor