Állami megrendelések is segíthették az Orbán család cégeit

Az állammal szerződött vállalatok beszállítóiként juthattak többmilliárdos bevételhez a miniszterelnök családtagjainak cégei – állítja a Direkt36.

  • hvg.hu hvg.hu
Állami megrendelések is segíthették az Orbán család cégeit

Rejtett állami munkákból is jött pénz az Orbán család milliárdjaihoz – írta meg a Direkt36. A 444-en megjelent cikk szerint a miniszterelnök családtagjainak cégei az elmúlt években számos esetben kaptak megrendeléseket állami finanszírozású munkákra.

A cégek nem nyilvános pályázatok révén váltak a beruházások részeseivé, hanem az állammal leszerződött vállalatok beszállítóiként. A közbeszerzések nyertes kivitelezőit fel kell tüntetni nyilvános adatbázisokban, azokra a beszállítókra viszont, akiket már a pályázatok nyertesei bíznak meg munkával, ilyen szabály nem vonatkozik.

A portál arról ír: olyan dokumentumokat szerzett meg, amelyek közvetlenül bizonyítják, hogy a Dolomit Kft. két nagyszabású csatornázási projektben is részt vett az elmúlt években, Érden, valamint a Budapest külső kerületeiben épült csatornákhoz is szállított építőanyagokat. A megrendelők között volt a Közgép – ekkor Simicska Lajos még Orbán Viktor szövetségese volt –, de már Mészáros Lőrinc cége is megjelent.

A gánti bányában megrakott kamionokat követve azt is kiderítették, hogy az Orbán-érdekeltségek ügyfelei között van az állami építőipari beruházások egyik legnagyobb szereplője, a Colas is. A miniszterelnök testvére, Orbán Áron által vezetett és tulajdonolt szállítmányozási cég referenciái között is túlnyomó részt állami munkák szerepelnek. Emellett a Dolomit Kft. 2010-ben olyan termékek gyártására kapott műszaki engedélyt, amelyeket a jellemzően állami pénzből végrehajtott vasútépítéseknél lehet felhasználni. Mészáros Lőrinc egyik cége pedig feltűnt egy kisebb Orbán-cég ügyfelei között is.

A miniszterelnök apja és két testvére által tulajdonolt, bányászattal, betontermékek gyártásával és szállítmányozással foglalkozó cégek 2013 óta közel megkétszerezték a bevételüket, a nyereségességük pedig még gyorsabb tempóban növekedett. A 2015-ös adatok szerint a 5,2 milliárd forint bevétel 30 százaléka volt a profit. Az egyik beruházást felügyelő szervezet munkatársa azt mondta a Direkt36-nak: úgy tudja, 30 százalékkal is magasabb lehet az Orbán-féle termékek ára, de szerinte ezeknek a minősége is sokkal jobb.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek