szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Azoknak a nőknek, akik naponta egy-két pohárka bort isznak, elsősorban vöröset, kevesebb gyulladás keletkezik az ereikben és kevésbé fenyegeti őket szívbetegség – mutatták ki spanyol kutatók.

A szakemberek négy héten át itattak napi két pohár bort harmincöt egészséges nővel, miután négy hétig bormentes étrendet írtak elő számukra. A borivásos négy hét eredményeképpen megnőtt szervezetükben a védő – HDL – koleszterin szintje és csökkent a gyulladást okozó anyagok mennyisége, főként azoknál az alanyoknál, akik vörös bort ittak.
 
Számos kutatás igazolta már, hogy a mértékletes borivás jótékonyan hat a szervezetre, és csökkenti a szívbetegségek kockázatát. A mértékletes borivás (napi egy-két pohár) egyharmadára csökkenti a szívbetegség miatti elhalálozás kockázatát. A szakemberek nem tudják pontosan, ennek mi lehet az oka, de a borban nagy koncentrációban lévő polifenolokra gyanakszanak, mivel ezek olyan növényi vegyületek, amelyek antioxidánsként működnek, és valószínűleg gyulladáscsökkentő hatásúak.
 
A gyulladás a szervezet reakciója a sérülésekre, és közrejátszik az érelmeszesedések kialakulásában. A gyulladás hatására az erek belső falán kialakuló plakkok könnyebben megrepednek, s ezáltal keletkeznek a vérrögök, amelyek infarktust okozhatnak.
 
A kutatásról az American Journal of Clinical Nutrition szakfolyóiratban jelent meg tanulmány.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A vörösborban a hosszú élet titka?

Pécsi kutatóknak az országban elsőként sikerült feltárni a vörösbornak a szívre és érrendszerre gyakorolt kedvező hatásának folyamatát, és megállapítani: a piros szőlő héjában található transz-rezveratrol elnevezésű polifenol gátolja a DNS körüli fehérjék károsodását.