A magyar férfi vízilabda-válogatott csoportmásodiként jutott tovább a spanyolországi Európa-bajnokságon, miután a kedd esti összecsapáson legyőzte a házigazdák legjobbjait.

Kemény meccs volt
© MTI
A végül 10 pontos horvátoknak a hármas pontazonosságot kizáró, felettébb váratlan döntetlenje a görögökkel szemben némiképp egyszerűsítette a lehetőségeket a csoport végső sorrendjét illetően, merthogy a magyar csapat a legjobb esetben is már csak a második helyet szerezhette meg a montenegróiak mögött. A délszlávokat tudniillik 12 ponttal is csupán beérhette Kemény Dénes legénysége, elébe azonban nem kerülhetett a hétfői csoporttalálkozón elszenvedett veresége miatt.

Hogy legalább a második pozíció meglegyen, ehhez viszont alapkövetelmény volt a spanyolok ellen legalább a döntetlen elérése (még az iksz is a horvátok elé kerülést ígérte a nyitónapi magyar siker nyomán), csakhogy a vendéglátók szempontjából is jelentős tétje volt a magyarokkal vívandó mérkőzésnek. Győzelem esetén ugyanis övék a még az elődöntő esélyét hordozó harmadik hely a csoportban, miközben a magyar gárda egy esetleges vereséggel már csupán a negyedik lehetett volna hatosában. A spanyolok hozzáállását mindenesetre kellőképpen érzékeltette szálfatermetű centerük, a kubai születésű Ivan Perez meccs előtti mondata: "Nagyon nehéz mérkőzés vár ránk a magyarokkal szemben, de van esélyünk a győzelemre!"

Ami tény: az Eb addigi nézettségi csúcsát megdöntötte (bár ez nem volt nehéz...) az esti csata, a spanyol zászlók között és mellett azonban méretes piros-fehér-zöld lobogók is szép számban tűntek fel.

A találkozó egy megúszást követően spanyol góllal indult, emberelőnyből Hosnyánszky Norbert reagált villámgyors lövéssel, majd egy újabb fórt Biros Péter fejezett be eredményesen (2-1). A második negyedben - 6 az 5 ellen - a hazaiak is betaláltak (2-2), aztán magyaros pillanatok következtek: villámsebes akció végén Varga Dániel remek passzából Kiss Gergely bombázott a spanyol kapuba (3-2). A "megszokott" emberelőnyből - ez volt az ötödik a magyarok kettőjével szemben - egyenlítettek ismét a hazaiak (3-3), majd Kiss G. lökete jelentett újfent megoldhatatlan feladatot a rivális kapusának (4-3), amire azonban az első spanyol akciógól jött válasz gyanánt (4-4).

A nagyszünet után - 7:3-as kiállítási mutató mellett - kétszer is rontottak a spanyolok, Varga Dániel viszont nem: káprázatosan hozva helyzetbe magát nagy gólt lőtt, s nem sokkal utána ugyanő ismételt (6-4). Igazán kár volt a negyedszer is eredményes Xavier Garcia szellemes ejtéses megoldásáért (6-5), miáltal nyílt maradt a meccs. A "nyíltság" jegyében hibák itt is, ott is, aztán - 3 perc elteltével - a zárónegyed nyitógólját a vendéglátók szerezték meg (6-6). Tombolt a lelátó, amikor Biros nagyon messziről varázslatosan ívelt-csavart a bal felsőbe (7-6), ha lehet ezt mondani, az Eb-góljával. Kevesebb, mint három perc volt hátra, amikor Varga Dániel harmadszor is betalált, alighanem a legjobbkor (8-6). Még egy spanyol gól esett ugyan (8-7), de ez már nem osztott, nem szorzott, a magyar válogatott lépett tovább csoportmásodikként.

"Ilyen mérkőzésre számítottunk. Tudtuk, több góllal kell jobbnak lennünk, hogy eggyel nyerjünk" - mondta Kemény Dénes szövetségi kapitány.  A magyar csapat szerda este 19.30-tól a német válogatottal vív meg az elődöntőbe jutásért.

VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, MÁLAGA
A CSOPORT, 5. FORDULÓ:
MAGYARORSZÁG - SPANYOLORSZÁG 8-7
(2-1, 2-3, 2-1, 2-2)
Gólszerzők: Varga Dániel 3, Biros, Kiss G. 2-2, Hosnyánszky 1, illetve X. Garcia 4, F. Perrone, Minguel, Molina 1-1