Rohamrendőrök és ellenzékiek csatája Bangladesben

Gumibotokkal oszlattak fel a rohamrendőrök hétfőn egy több ezer fős tiltakozó tömeget a bangladesi fővárosban, Dakkában miután azok kövekkel dobálták meg őket és gépkocsikat gyújtottak fel.

  • MTI MTI
Rohamrendőrök és ellenzékiek csatája Bangladesben

Az Avami Liga (Népi Liga) vezette, 14 pártot tömörítő ellenzéki szövetség vezetésével zajló megmozdulások résztvevői, Sejk Haszina Vazed volt kormányfő támogatói a központi választási bizottság vezetőjének és helyetteseinek távozását követelik a közlekedést megbénító tiltakozó akciókkal. Ezeket a vezető választási tisztviselőket elfogultsággal vádolják a Bangladesi Nacionalista Párt (BNP) javára.

A BNP vezette kormány mandátuma októberben járt le, a következő parlamenti választásokat jövő januárban tartják.

Dakkában hétfőn már második napja tartottak az erőszakossá fajult tiltakozó megmozdulások. A zavargások közben egy ember meghalt és legkevesebb ötvenen megsebesültek. Szemtanúk szerint a tüntetők több vasúti szerelvényt elfoglaltak. Az ország nagyobb városaiban mindenütt tüntetések zajlottak, ezekben a városokban leállt a forgalom. A vasárnapi erőszakos események nyomán 15 ezres rendfenntartó erőt vezényeltek a fővárosba.

Bangladesi tévécsatornák beszámolói szerint Jadzsuddin Ahmed köztársasági elnök ügyvivő kormánya azt tervezi, hogy ha szükséges, a hadsereget veti be a rend helyreállítására. A belügyminisztérium hétfőn cáfolta, hogy a kormány erre készülne.

Az alkotmány szerint leváltani nem lehet a központi választási bizottság elnökét, aki ezért hivatalából csak lemondással távozhat. A tisztviselő kijelentette, hogy nem fog lemondani. Jogi szakértők szerint azonban van arra lehetőség, hogy - nemzeti érdekre hivatkozva - a kormány távozásra kérje fel őt.