szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

November 1-jére valószínűsíti a szerdai brit sajtó az előre hozott nagy-britanniai választások megtartását.

A The Guardian, a legnagyobb baloldali brit napilap szerdai elsőoldalas főcíme szerint "megkezdődött a visszaszámlálás" a november 1-jei választásokra.
 
A lap - több más újság véleményével összhangban - a "nagy gonddal összerakott választási menetrend" részének tartja Gordon Brown miniszterelnök előző napi, meglepetésszerű iraki látogatását. Ezt a jövő héten nagy horderejű, Irakkal kapcsolatos bejelentés követheti Brown részéről a parlamentben, s ezzel megnyílhat az út a novemberi választások előtt - áll a The Guardian és más szerdai brit lapok esélylatolgatásában.
 
Brown már előző nap, iraki látogatása során utalt arra, hogy a jelenleg 5500 fős iraki brit haderőből karácsonyig ezer fő hazatérhet, és London még az idén átadhatja a déli Bászra - az utolsó, még brit ellenőrzés alatt álló iraki tartomány - irányítását a bagdadi kormánynak.
 
Az utóbbi időszak minden közvélemény-kutatási eredménye az 1997 óta kormányzó brit Munkáspárt jelentős és tartósnak tűnő támogatottsági előnyét mutatja, és elemzők szerint ez is az idő előtti választások akár néhány napon belüli bejelentésére sarkallhatja a kormányfőt.
 
Az ellenzéki Konzervatív Párt éppen e héten zajló éves kongresszusa is a választási előkészületek jegyében folyt. Londoni kommentátorok már a választási kampány részének tekintik azt a nagy horderejű bejelentést, amelyet George Osborne, a tory árnyékkormány pénzügyminiszter-jelöltje tett a konferencián az örökösödési illeték - a legnépszerűtlenebb brit adónem - ügyében. Osborne közölte, a konzervatívok - kormányra kerülésük esetén - az örökösödési adó alsó ingatlanérték-határát a háromszorosára, a jelenlegi 300 ezer fontról 1 millió fontra emelik.
 
A politikus szerint ezzel minden átlagos brit családi lakóingatlan kikerülne az örökösödési adó hatálya alól.
 
A toryk egyébként Brown iraki látogatását is már a választási kampány részének tartják. Liam Fox konzervatív védelmiminiszter-jelölt a kongresszuson azzal vádolta a kormányfőt, hogy "cinikus és szégyentelen módon belerángatja a hadsereget" a belpolitikába.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Brown Irakban: kivonulnak, vagy sem?

Gordon Brown brit pénzügyminiszter, leendő kormányfő hétfőn váratlanul Bagdadba érkezett, és ott tárgyalt Núri al-Máliki iraki miniszterelnökkel, valamint Dzsalal Talabani elnökkel.

hvg.hu/MTI Világ

Brown: al-Kaida jellegű a fenyegetettség Nagy-Britanniában

A brit miniszterelnök szerint az al-Kaida terrorhálózatra vall a Nagy-Britanniát jelenleg fenyegető terrorveszély. Eközben Glasgowban több helyen házkutatásokat tartott a rendőrség a tegnapi reptéri robbantási kísérlet elkövetői után kutatva.

Hét nap

Brown az utód

Lényegében már most Nagy-Britannia új kormányfőjének érezheti magát Gordon Brown brit pénzügyminiszter, bár öt hetet...

MTI Világ

Gordon Brown átvette a gyeplőt - újra tüntethetnek a parlament előtt

Máris népszerűbb a konzervatív ellenzéknél a kormányzó brit Munkáspárt, amelynek vezére vasárnaptól hivatalosan is Gordon Brown eddigi pénzügyminiszter. Vasárnapi brit lapértesülés szerint Brown - további népszerűségnövelő intézkedésként - ismét engedélyezni fogja a parlamenti előtti tüntetéseket, miután szerdán átveszi a kormányfői posztot is a távozó Tony Blairtől.